Migren ağrısı, insanların gününü kâbusa çeviren uzun süren ve zor geçen bir baş ağrısı çeşidi. Genelde bir çok insanda görülür ve ilaç tedavisiyle ağrılar engellenebilir. Fakat ilaç dışında migren ağrısında kurtulmak için birkaç yöntem uygulanabilir.

migren

migren

Migren Ağrısı İçin Faydalı Yöntemler

Migren ağrısı çeken kişiler, ilk etapta doktorun verdiği haricinde gelişigüzel bir ilaca başvurmadan önce diğer doğal yöntemleri denemelidir. Çünkü sıklıkla ilaç alınması, beyindeki ağrıyan bölgelerin uyarılmasına ve ağrıların şiddetlenip daha çok yaşanmasına sebep olur.

Migren ağrısı çeken bir kişi, öncelikle kendisini ışığın ve gürültünün olmadığı bir yere almalı ve mümkünse yatakta sırtüstü uzanıp gözlerini kapatmalıdır. Çünkü ışık ve ses, migren ağrısını tetikler ve şiddetlendirir.

migren ağrısı

migren ağrısı

Baş ve boyun bölgesine, el ve ayak parmaklarındaki sinir uçlarına masaj yapmak da ağrının geçmesi için çok etkili bir yöntemdir. Özellikle el parmaklarındaki sinir uçlarına acı verici bir baskı yapıldığında ağrı, merkezden ayrılarak sinir uçlarına doğru yayılır ve kişinin gevşemesini sağlar.

Bir bardak suyun içine limon sıkıp içmek, migren ağrısını hafifletmenin doğal ve etkili bir yoludur. Ayrıca zencefil, kan dolaşımı problemlerine iyi geldiği için migren ağrısını azaltıcı etkiye sahiptir.