Menü Çeşidi: özel gömme baskı, kabartma desenli, deri tasarım menü ve el işçiliği ile hazırlanan birçok menü çeşidi tercih edilebilir. Menü tasarım maliyetinde en etkili olan konu, menünün çeşididir. Menüler, firmanın kimliğine uygun olan şıklıkta tasarlanır. Menülerin her birinin tasarım maliyeti farklıdır, bu yüzden menü tasarım fiyatlarının belirlenmesinde menünün çeşidi fark yaratabilir.

Kullanılan Malzeme: lüks karton, deri, winylex, ahşap, metal, pvc ve kumaş gibi birçok malzeme ile menü tasarımı yapılabilir. Menü tasarımlarında kullanılan malzemeler, menü tasarım fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir.

Ebat ve Adet: firma ya da sektörün yapısına uygun olarak farklı ebatlarda ve sayıda menü tasarımı yapılır. Talep edilen menü ebatları ve adedi, menü tasarım maliyetine de etki eder.

Ekstra İşçilik: menü tasarımlarında birçok renk ve desen kullanılabilir. Bazen desen çalışmaları el işçiliğini gerektirebilir ya da firma, sadece el işçiliği gerektiren özel menü tasarımları talebinde bulunur. Bazı menü tasarımlarında mekanın özelliğini yansıtan aksesuarlar bile kullanılabilir. Renk, desen zorluğu ve ekstra işçilik menü tasarım fiyatlarını arttırır.

Fotoğraf: menü tasarımlarının en önemli aşamalarından birisi de fotoğraf çekimleridir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve profesyonel çekimler, aynı zamanda da fotoğraf sayısı, menü tasarım fiyatlarını belirleyen en büyük etken olabilir.

Grafik Tasarım: menü tasarımlarında, kapak tasarımını ön plana çıkarmak ve fotoğrafların sistematik bir şekilde yerleşmesini sağlamak için grafik tasarımlar kullanılır. Grafik tasarımın özellikleri, menü tasarım fiyatlarını da etkileyebilir.