Kadınların en çok korktuğu kanser çeşitlerinden biri de meme kanseridir. Bu çeşit tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça sık karşılaşılan bir kanserdir.

meme kanseri

meme kanseri

Uzmanlarca yapılan araştırmalara göre her 12 kadından biri ne yazık ki hayatının bir evresinde meme kanserine yakalanıyor. Her ne kadar daha fazla erken yaşlarda görüldüğü bilinse de 50 ila 70 yaşları arasında da oldukça meme kanserine yakalanmış kadın sayısı mevcuttur.

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapmalıdır?

En basitinden ayda bir defa banyo ertesinde ayna karşısında memelerin gözlemlenmesi gerekir. Bu gözlem yolu ile asimetrik bir duruş sezilirse, ciltte çekilme var mı, meme ucundan bir akıntı geliyor mu incelenmelidir.

kansere karşı önlem

kansere karşı önlem

Meme kanseri tanısı konulduktan sonra bireylerin moral olarak desteklenmesi, düzenli egzersizler yapılması, sağlıklı beslenme ve uygun bir diyet programı ile aşırı kilo alımının önüne geçilmesi gibi alınacak tedbirle bu alanda önemli ölçüde bir ilerleme ve başarı kaydedebilme olanağı artmaktadır. Her on iki kadından birinin meme kanseri riski taşıdığı gerçeği asla unutulmamalı ve bilinçlenmelidir.