Melatonin, epifiz bezinin pineolasit adını taşıyan hücrelerinden salgılanan bir çeşit hormondur. Pineolasit hücreleri ışığa karşı hassas olduklarından karanlıkta ve geceleri salgılanır. 23.00 ile 05.00 saatleri arasında salgılanan hormon, vücut saatini ayarlar ve beden sağlığı için çok önemlidir. Elektromanyetik dalgaların yoğun bulunduğu alanlarda melatonin hormonunun seviyesi azalır.

Melatonin ve Kanser

Son yıllarda melatonin hormonunun ne kadar önemli olduğu üzerine birçok araştırma yapıldı. Kansere karşı koruyucu olduğu kanıtlanan hormon, yaşlanma belirtilerini de geciktiriyor. Melatonin hormonu ile ilgili bilinenler genellikle hep kulaktan dolma bilgiler. İyi uyumak, zamanın da uyumak, düzenli uyku ve benzer başlıkların sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Detaylara indiğimizde ise; şaşırmamak mümkün değil.

Melatonin kansere karşı nasıl koruyor?

Melatonin hormonunun karanlıkla ne ilgisi var, bu hormon kansere karşı nasıl koruyor ya da vücut ritmi nasıl korunuyor gibi soruların cevapları bu detaylarda saklı.

Uykuda melatonin hormonunun artması için ortamın karanlık ve elektronik dalgalardan temizlenmiş olması gerekiyor. Melatonini salgılayan hücreler, ışıksız ortamda çalışırlar. Bu bilgi doğrultusunda körler üzerinde bir araştırma yapıldı ve sonuçlara göre, görme engelli kişilerin kansere yakalanma riski neredeyse sıfır. Bu kişilerde melatonin hormonunun artışı, hasarlı hücrelerin onarılmasını sağladığından bağışıklık sistemlerini de güçlendirmektedir.

Melatonin, vücut saatinin tıkır tıkır işlemesini sağlar ve bağışıklık sistemini her zaman güçlü tutar. Sağlıklı bir beden ve psikoloji ile kişinin yaşam kalitesi de artmış olur.

 

Etiketler: ,