Glasgow Rangers’tan 2 seneliğine alınan ve 1.2 milyon euro garanti ücret karşılığı Kara Kartal’li renklere bağlanan Iskoç kaleci Allan McGregor ne kadar başarılı?

Çok küçük yaşlardan beri Glasgow Rangers’ta kaleyi koruyan 30 yaşındaki kalecinin geçmis kariyerini bilemem ama bu sene Beşiktaş kalesini korumada başarılı olduğundan ciddi şüphelerim var. Bu şüphelerimin sebebini biraz daha istatistiki olarak sizlerle paylaşmaya çalışayım.

Beşiktaş’a geldiğinden bu yana toplam 20 maçta görev alan 30’luk kalecimiz 29 gol yiyerek şuan ligin en alt sırasında bulunan rakiple yarışmaya devam ediyor. Maç başı gol ortalaması 1,4‘e gelen bu rakam bence oldukça traji komik.

Eskiden hatırlarım Beşiktaş gol yememesiyle ünlü bir takımdı ama şimdi durum tam tersi. Bir de son dakikaların takimiydik. Dakika 70 olduktan sonra tüm takımlar korkardı bir son dakika sürprizi yapmasın Kartal diye ama ya şimdi, o sürprizlerin hepsini bize yapıyorlar. Antep, İBB, Eskişehir maçları vb. örnekleri çok iyi hatırlarız.

Beşiktaş Kalecisi Allan McGregor

Beşiktaş Kalecisi Allan McGregor

12 maç üst üste hemde 20 gol yemek nasıl mümkün olur anlamak imkansız.

40 yaşındaki usta kaleci Rüştü bile bu yaşına rağmen bu kadar gol yemezdi eminim. Son Antep maçında maçın son dakikalarında yenilen golden sonra top McGregor’a gelince seyircide çileden çıktı ve ıslıklamaya başladı. Rakip takim toplamda 4 kere kalene geliyor ve bunlardan 1’i gol oluyor hem de kalecinin sacma bir mudahalede bulundugu komik bir gol. Tamam belki kaleci alışamadı, ısınamadı, ayak uyduramadı vb. bunların hepsi mümkün ancak Samet Hoca sende mi görmüyorsun adam başarılı değil. Biraz dinlensin başka bir alternatifle devam edeyim demiyormusun?

Her hafta, her hafta bu saçma beraberliklerin sonu ne olacak. Kendi elimizle Galatasaray’a şampiyonluğu verdik ve 2. olacagimizda tamamen şansa bağlı. Ligin bitmesine 12 hafta var ve biran önce birşeyler yapılması şart. Bu kaçıncı Beşiktaş ile ilgili yazım bilemiyorum ama ben yazmaya devam edecem belki benim gibi düşünenler vardır diye.

Artık yönetimin birşeyler yapması gerekiyor. En azından maç sonrası durum değerlendirmesi yapması, gidişat hakkında bir kaç kelam etmesi, aciklamada bulunmasi önemli.