Malcolm X’in kendi hayat hikayelerini ele aldığı için biyografi türünde değerlendirebileceğimiz bu yapıt X’in yaptığı katkılardan tutunda, adından söz ettirdiği her türlü çalışmaları kitabın konusunu oluşturuyor. Genellikle biyografi türünde eser okumayı sevenlerin daha fazla ilgiyle okuyabileceği bu eser X’in hayat hikayeleri ve de başarıları üzerine şekilleniyor.

Daha önce bu lidere dair hiç bir yerde okumadığınız ayrıntılar bu kitapta yer alıyor. Sizi tarihi bir serüvenin akışına da bırakacak olan bu eser yazarın kendi fikirleri ve de bu lidere karşı olan hissiyatları ile yoğrularak muazzam bir şekilde karşınıza çıkıyor. Şu sıralar oldukça satan bu kitap okurlarını etkilemeyi başarıyor.

Malcolm X Manning Marable

Arayışlar İçinde Bir Hayat Mücadelesi Malcolm X

ABD’nin siyasi hayatında oldukça role sahip olan X, İslam düşünce hayatında da oldukça katkılar sağlıyor. Bu gibi daha birçok katkıları ile adını duyurmayı başaran lider Manning Marable’nin kalemiyle de sanat yaşamında sesini duyurmaya devam ediyor. Önceki adı Molcolm Little olan “Malcolm X” adını mahkeme yoluyla değiştiriyor. Soyadını X olarak değiştirme nedeni ise sadece ve sadece bir başkaldırı yüzünden.

1950’li yılların sonuna doğru gelindiğinde ise Malik El- Şahbaz ismimi kullanan X, ABD’deki Siyahların Afrika’da yer alan kökenleri ile ilişkilerini ele alıyor. Siyahların iktidarı için çalışıyor ve İslam’ın sözcüsü haline geliyor. 21 Şubat 1965 yılında başına gelen saldırılar sonucu hayata gözlerini kapıyor. Manning Marable’nin ele aldığı bu kitap New York Times gazetesi tarafından yılın en iyi on kitapları arasında yer alıyor.

 

Etiketler: ,