Tasarımcı: bir logo en az 2 tasarımcı tarafından tasarlanır. Tasarımcının profesyonelliği, eğitimi ve referansları logo tasarım fiyatının belirlenmesine de etki eder.

Firmanın Portfolyosu: her firmanın rekabet gücü ve alanı farklıdır. Markalaşmak adına yapılan logo tasarımlarının profesyonel olması gerekir. Bu yüzden önemli logo tasarımlarının maliyeti de yüksek olur.

Logo Tasarım

Kullanım Özellikleri: logo sadece bir işaret değildir, firma ile birlikte büyür ve çoğalır. Firma tarafından gerektiği yerde kullanılabilmelidir. Afiş, tabela, broşür, kartvizit, antetli kağıt, yapı ve araç giydirme, fatura, web sitesi ve daha birçok materyal üzerinde kolayca ebatları değiştirilip kullanılabilecek formatlarda olmalıdır. Aksi takdirde matbaa ya da multimedya gibi farklı alanlarda logo tasarımı bozuk çıkabilir ve ya basım maliyetini normalden daha fazla olmasına neden olabilir. Bu yüzden logo tasarımı yapıldığında Sektörel Freehand (fh9, fh11), Illustrator (ai) ), piksel esaslı: tiff, jpeg, gif (72 ve 300 dpi), PDF ve EPS formatlarında olmalıdır.

Kurum: logo tasarımları kurum ve farklı sektörlere göre tasarlanır. Her kurumun amacı ve hizmeti ve işlevi farklıdır, hatta kurumların ait olduğu renkler bile olabilir. Kurum için tasarlanan logoların, zamanla kurum işlevine ayak uydurabilmesi için logonun kurum işlevine uygun formatlarda olması gerekir.

Logo Çeşitleri: tek ya da çok karakterden oluşan logolar, kombinasyon tasarımlar, tipografik ve kaligrafik logolar, rebus (karmaşık yapılı) logolar, numaralardan oluşan tasarımlar, hareketli (katmanlı, gölgeli, çatlak, krılgan ve ifadeli) logolar tasarlanabilir. Tasarım zorluğu, logo fiyatını belirler.

Fotoğraf ve Renk: firma talebine göre logo tasarımlarında fotoğraf, renk seçimi ve sayısı dikkate alınır. Logo içerisinde fotoğraf kullanılması, tek renk ya da renklerle tasarlanması, matbaa maliyetini etkilediği kadar logo tasarım fiyatlarını da etkileyebilir.