Renkli gözlere sahip olmak isteyen kadınların vazgeçilmezi olan lensler dikkatli kullanılmadığında hem kısa ömürlü olurlar hem de kişinin göz sağlığını tehlikeye atabilirler. Bu yüzden lens kullanımı konusunda doğru bilgilere sahip olup, bunları uygulamak gerekir.

lens

lens

Lens Kullanımıyla İlgili Öneriler

Lens kullanırken ellerin temiz olması göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden lenslerin ve dolayısıyla gözlerin mikrop kapmaması için lens takmadan önce eller mutlaka iyice temizlenmelidir.

İnsanlar, duşa girerken veya uyurken gözlerinde lens olduğunu çoğu zaman unutabilir. Bu durum kişinin gözlerinin mikrop kapmasına, lenslerin gece uyurken kaymasından dolayı rahatsız bir hisle uyanmasına ve lenslerinin dokusunun zarar görmesine sebep olabilir.

lens takmak

lens takmak

Makyaj, mutlaka lensler takıldıktan sonra yapılmalıdır. Çünkü makyajdan sonra lens takıldığında rimel veya göz kaleminin lenslere bulaşma riski olur ve bu da lens kullanımının ömrünü etkiler. Ayrıca lenslere bulaşan boyalar, kişinin görüşünü engeller ve bütün gün onu rahatsız eder.

Lens kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise lens kutularının dezenfektan solüsyonu ile temizlenmesidir. Çünkü lensler, uzun saatler boyunca bu kutuların içerisinde muhafaza edilir.