Kürtaj hepimizin de az çok bildiği gibi gebeliğin sonlanması ve bebeğin anne karnından alınması işlemidir. Kürtaj gebeliğin ilk haftasından 10. haftasına kadar gerçekleşebilir. Bu da yaklaşık 2,5 aya tekabül eder. Gebelik son adet tarihinde itibaren hesaplanır. Hesaplanan gebelik ultrason ile ay ay takip edilir. Bu ultrasondaki bebeğin gelişimine göre 10. haftadan sonra bebeğin anne karnından alınması mümkün değildir. Bu aydan sonra yapılan kürtajlar yasal değildir. Bu aydan sonra gerçekleşen kürtaj aynı zamanda anneye oldukça zarar verebilir.

Kürtaj

Bu yukarıda bahsettiğimiz durumlar dışında istisna bazı durumlarda söz konusudur fakat ülkemizde ne yazık ki bilinçli olmayan birçok anne adayı 10. aydan sonra isteğe bağlı bebek aldırmak için doktora başvurmaktır. Bu istek hem anneye zarar verebilir hem de doktorun meslek hayatını sonlandırabilir. Özellikle ülkemizde tecavüz ve bilinçlenmeden kalınan gebeliklerde kürtaj işlemi çok yaşanmaktadır. Aslında kürtajın altında yatan sorunlar yüzde doksan daha çok ahlaki ve toplumsal sorunlardır. Bunun dışında kalan yüzde on sorun ise daha çok bebeğe bağlı, her ne kadar istenmese de olması gereken durumlardır.

Kürtajın Anne Adayına Riskleri nelerdir?

Kürtaj yukarıda da bahsettiğimiz gibi anneye oldukça zararlı etkiler bırakabilir ve daha sonra istenilen gebeliklerin yaşanmamasına bile neden olabilir. Kürtajdan sonra kanamaların oluşabileceğini unutmayın, Rahminizin delik kalması söz konusu olabilir. Enfeksiyon oluşma riski her zaman vardır. Anne karnında bebekten bir parça kalabilir. Erken gerçekleşen kürtajlarda anne karnında bebek kesesi kalabilir ve bu durum gebeliğin devam etmesine nen olabilir. Rahim içerisinde yapışıklık meydana gelebilir.

Bu gibi sorunların dışında istisna durumlarda . aydan sonra da kürtaj yapılabilir. Eğer ki ilerleyen dönemlerde ultrasonda bebeğin gelişimini yavaşlatacak bir durum meydana gelmişse ve bebeğin zihinsel gelişimi yavaşsa, bedensel yönden tabiri caizse özürlü diye nitelendiriliyorsa o zaman bebeğin . aydan sonra alınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 

Etiketler: ,