Kulak çınladığında biri beni anıyor diye yıllarca kendimizi kandırmışız. Aslında kulak çınlamasının altında birçok neden yatıyor. Peki, kulağınız neden çınlar bunların nedenlerine bir bakalım.

Kulak Çınlaması

Kulak çınlamasının altında tümörler, metabolik hastalıklar, kulak enfeksiyonu, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi, kulak kireçlenmesi, alerjik rinit gibi nedenler yatar.

İlaç kullanımı kulak çınlamasına neden olur mu?

Herhangi bir yerimiz ağrıdığında yaptığımız ilk şey ilaç içmek oluyor. Gelişi güzel olarak alınan ağrı kesiciler, antibiyotikler, romatizma ilaçlar, sakinleştiriciler de kulak çınlamasına neden olur. Bunun yanı sıra bütün bu sayılan nedenlerden biri çıkmazsa kontrolde buna da nedensiz çınlama denir. Nedeni bilinemeyen bu çınlamayı azaltmak için özellikle geceleri uyurken dinlenilen yüksek sesli müziğinin sesini kısmalı ve tuzu azaltmalısınız.

Kulak çınlaması tehdidi altın çocuklar ilk sırada yer alıyor. Kulak çınlaması günümüzde her yaşta görülebilir. Toplumda görülme sıklığı 10- 15 arasında olan kulak çınlaması 40 yaşından sonra artış gösteriyor. Kadınların yanı sıra erkeklerde daha fazla rastlanılan bir durumdur.