Hastalığın etkeni bakteri ve virüslerdir. Virüs, bakterilerin özellikle neden olduğu gırtlak ve nefes almakta ani zorlanma, ses tellerinin şişmesi bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Difteri halk arasında kuşpalazı (krup) olarak bilinir. Genellikle 1-6 yaş arası çocuklarda görülür. Gırtlak üzerinde yer alan kapağın şişmesi sonucunda yüksek ateş, ağır solunum yetmezliği, halsizlik, nefes almada zorlanma ve yutma zorluğu ile hastalık kendini gösterir. Hasta rahat nefes alabilmek için kendine uygun bir pozisyon seçer sabit kalır, hareket etmek istemez. Hasta tükürüğünü yutamaz ve ağzından salya akıtır. Yaşamı tehdit eden ağır solunum yetmezliği acil tedavi gerektirir.

Krup Hastalığı (Yalancı Difteri)

Krup Hastalığı ateş ve burun akıntısı ile başlar. Daha sonra nefes almakta zorlanma, havlar tarzda tipik öksürük ve ses kısıklığı ile basit nezleden ayırt edilir. Temelde var olan alerjik yapı hastalıktan sorumlu tutulmaktadır. Tekrarıyla bilme özelliğine sahiptir. Bakterilerin neden olduğu gırtlağın alt kısmının iltihabı çok yüksek ateş ve kana karışan iltihap, nefes almakta zorlanmak, hastalığın ağır seyrine yol açar. Difteri halk arasında kuşpalazı (krup) aşılanmamış çocuklarda görülebilen bakteri kaynaklı bir krup sendromu nedenidir. Bademciklerin olduğu bölgeyi tamamen kaplayan, alt ve üst solunum yollarına yayılabilen üzeri kül rengi bir kabukla kaplı, kaldırınca kanayan bir yara yapar. Ateş çok yüksektir.

Difteri mikrobunun toksini kana karıştığında çeşitli organlarda hasar meydana gelir. Özellikle kalp kasının tutulması ile ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği sonucunda ölümle sonuçlana bilir. Krup Hastalığı tehlikeli bir hastalık olmakla birlikte tedavisi mümkün bir hastalıktır.

 

Tags: ,