Kitap Kapak Tasarımı

Amblem ve Logo: Yayınevi, kişi ve firma gibi kimliklerinin kapağa yansıtılması için kitap kapak tasarımlarında amblem ya da logo kullanılır. İlk defa ya da kitap için yeniden tasarlanan amblem ve logolar, kitap kapağı tasarım fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir.

Grafik Tasarım: Kitap kapak tasarımı, kitabın ilk reklamı ve alıcıya ulaşan ilk haber niteliği taşıması nedeniyle çok önemlidir, hatta kitabın başarısında önemli bir rol oynar. Bu yüzden bir kitap kapağı tasarımının en önemli aşaması grafik tasarımdır. Grafik tasarım çeşitli görsel çalışmalar, renkler ve metinlerle güçlendirilir. Kapak tasarım fiyatlarının belirlenmesinde grafik tasarımında önemli bir payı vardır.

Fotoğraf: Kitap kapak tasarımı için kullanılan fotoğrafların profesyonel ellerden çıkmış olması gerekiyor. Tasarımda yer alacak fotoğraflar ilgi çekici olmalı ve uyum içerisinde dizayn edilmeli. Kitap kapağı tasarım fiyatlandırılırken fotoğraf maliyeti de eklenir.

Kullanılan Malzeme: Baskılı kağıt, pvc, keten, krome lüks karton ve bristol karton gibi kitap kapağına uygun olan özel malzemeler seçilir. Tercihen, kumaş ya da kağıt giydirilen karton kapaklar da kullanılır. Kitap kapak tasarımı için kullanılan malzemeler ve kullanım biçimi, kitap kapak tasarım fiyatları belirlenirken dikkate alınır.

Ebat: Kitabın cinsi ve konusuna göre özel boyutlar ya da standart kitap ebatları kullanılabilir. Firma ya da kişi tercihine istinaden tasarlanan kitapların ebat özellikleri, kitap kapağı tasarım fiyatlarına dahil edilir.

Basım ve Sayfa Sayısı: Istenilene göre kitabın basım ve sayfa sayısı belirlenir. Basım ve sayfa sayılarının kitap maliyetleri farklılık gösterdiği için, kitap kapağı tasarım fiyatlarına da etki eder.

Ekstra İşçilik: gofre (kabartma), varak baskı (altın-gümüş yaldız), bölgesel parlaklık, mat-parlak selefon gibi görselliği arttıran ekstra işçilikler kitap kapaklarında kullanılabilir. Kitap kapağı tasarım fiyatları belirlenirken ekstra işçiliklerde fiyata dahil edilir.