Toplum hayatında varlığını sürdüren insanlar bakımlı ve göz alıcı bir cilde sahip olmak için dönemsel olarak kişisel bakım uygulaması yapmakta ve yaptırmaktadır. Kişisel bakım sadece güzellik salonlardan yüksek ücretler karşılığında saç, kaş ve makyaj yaptırmak değildir. İnsanların banyo yapması, parfüm sıkması ve hatta saçlarını taraması bile kişisel bakım örneğinidir.

Kişisel Bakım

Kişisel bakımın temel nedeni kişinin kendisine, çevresine bakımlı görünmesi ve vücut temizliğinin sağlanmasıdır. Kişisel bakım kapsamlı bir uygulama olup insan sağlığı açısından çok büyük önem arz eder. Kişisel bakım uygulaması yapılmaması insan sağlığında kalıcı ve geçici rahatsızların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle su ve sabun kullanarak insanlar kişisel bakımlarını yapmalıdırlar. Günümüzde bayanlar genel olarak kişisel bakımlarını güzellik salonlarında yaptırtırken, erkekler ise sadece saç bakımı için kuaförleri gitmektedirler.

Kişisel bakım alışkanlığı insanlarda küçük yaşta aileleri tarafından öğretilmektedir. Sağlık açısından mutlak suretle yapılması gereken kişisel bakım, insanın yaşı ilerledikçe daha da kapsamlı bir hale gelmektedir. Kişisel bakımın temel ilkeleri banyo yapmak, tıraş olmak, tırnak kesmek ve diş fırçalamaktır.

 

Etiketler: ,