Özellikle 50 yaşın üzerindeki kadınlarda görülen kemik erimesi, genç yaşlarda dikkat edildiği takdirde önlenebilen bir rahatsızlık. Her 3 kadında bir görülen bu durum, menopoz döneminde baş gösteriyor ve kadınların hayat kalitesini oldukça etkiliyor.

Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

Genç Yaşlardan İtibaren Alınacak Önlemler

Kemik erimesi menopoz dönemiyle başlamakla birlikte, sadece menopoz kaynaklı bir durum değil. Kişinin erken yaşlardan itibaren beslenme düzeyi ve yaşam kalitesi ileriki yaşlarında oluşacak bu hastalığı tetikleyebiliyor. Bu yüzden uzmanlara göre ne kadar erkenden önlem alınırsa o kadar iyi.

Lifli yiyecekler çok sağlıklı besinler olmasına rağmen kalsiyumla birlikte tüketildiğinde kalsiyumun bütün değerlerini emer. Bu yüzden kalsiyum ile lifli yiyeceklerin birlikte tüketilmemesi gerekir.

Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

Çay, kahve ve gazlı içecekler de aynı şekilde kalsiyumu emici özelliğe sahip olduğu için tüketilmemelidir ya da en aza indirgenmelidir. İçerisinde bolca kalsiyum barındıran süt, kemik erimesi için oldukça faydalıdır. Fakat sütün etkisinin görülebilmesi için akşam saatlerinde yatmadan önce tüketilmesi gerekir.

Elma, kuru üzüm, badem, soya fasulyesi ve yer fıstığı gibi içerisinde bor minerali bulunan gıdalar da kalsiyum emilimini kolaylaştırır. Bu yüzden bu gıdaların kalsiyumlu besinlerle birlikte tüketilmesi çok faydalıdır.

Ayrıca uzmanlara göre beslenme dışında çok fazla olmamak şartıyla güneşlenmek de kemik erimesini önleyici faktörlerdendir.