Amerikan Kalp derneğinin Stroke dergisinde yayımlanan çalışmasına göre yüksek seviyede kaygı bozukluğu yaşayanlarda felç olma riski kat be kat daha fazla görülebiliyor.Kaygı bozukluğu diğer tüm ruhsal bozukluklarına nazaran daha fazla ciddi problemlere sebebiyet veren bir rahatsızlıktır.

Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu

İncelenen araştırmalara ve yaş basamaklarına bağlı olarak kaygı bozukluğu yaşayan tüm hastalarda başta felç olmak üzere daha kalıcı problemler ortaya çıkabiliyor. Vücut hepinizinde bildiği gibi belli bir kurala bağlı olarak işler. O nedenle en küçük bir problem aslında bilinmese de belli bir süre sonra birikerek daha büyük sorunların oluşmasına yol açacaktır. Araştırmalar göre yapılan depresyon ve kaygı düzeyi ile birlikte kan testleri de felç oluşumuna zemin hazırlayabileceğini doğruluyor.

Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu

Kaygı bozukluğu belirtilerinden en yaygın olanlarından üçünü taşıyanların diğer belirtileri taşıyanlara oranla daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Uzmanlar sağlıklı bir insanda da kaygı bozukluğu olduğunu fakat bu durumun artma eğiliminde olmasının yada kronikleşmesinin kişinin damar düzenini ve yapısını olumsuz etkileyeceğini  söylüyorlar. Yüksek seviyede sigara içenlerin fiziksel olarak hareketsiz olduklarını ve bunlarında kısmen kaygı bozukluğu ve felç ilişkisini doğruladıklarını söyleyebiliriz.Yüksek seviyedeki stres hormonu, kap atım hızı ve kan basıncının da diğer belirtiler arasında olduğunu söyleyebiliriz.