Katalog tasarımı yaptırmayı düşünenler için biraz yardımcı olabilir düşüncesiyle sizler için fiyat belirlemeye yardımcı olacak bir kaç ipucunu paylaşmak istedim. Umarım yararlı bilgiler olur herkes için.

Kağıt ve Gramaj:

Kuşe kağıt, selefonlu, karton kapaklı, A3, A4, A8 gibi alternatifler tercih edilebilir. Kağıt seçimleri ve gramajları, katalog tasarım fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir.

Katalog Çeşidi:

Tanıtım katalogu, kartela, fiş ve dijital katalog olarak firma talebine göre farklı tasarımlar yapılabilir. Katalog için özellikle tasarlanan kapaklar kullanmak, dikkat çeken bir görsellik sunar. Bunun yanında kısmi lak ve gofre kabartmaları da kullanılabilir. Katalog çeşidi, katalog tasarım fiyatlarının belirlenmesi için önemlidir.

Sayfa Sayısı:

Firmanın geniş ürün yelpazesi, katalogun sayfa sayısını belirlenir. Katalogun kitap haline gelişi, kalınlığı ve sayfa sayısı, katalog tasarım maliyetini yükseltebilir.

Ebat ve Adet:

Genellikle 14×21 ve 21×29 abatlarında üretilir. Katalog ebadı, firma türüne ve isteğe göre belirlenir. Aynı şekilde istenilen adette katalog üretilir. Katalogların ebatları ve adetleri, katalog tasarım fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir.

Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Fotoğraf:

Katalog çalışmaları insanları bilgilendirmenin daha çok görsel bir yayın yolu olduğu için, katalog tasarımlarında fotoğraf kullanılması büyük bir önem taşır. Katalogda kullanılacak olan fotoğraflar profesyonel çekim olması ve görüntü kalitesinin de çok iyi olması gerekir. Fotoğraf çekimi ciddi bir ek maliyet olduğundan, katalog tasarım fiyatının belirlenmesinde en çok dikkate alınan aşamadır.

Grafik Tasarım:

Katalog tasarımlarında, özellikle de kapak ve giriş bölümlerinde grafik tasarım gerektiren hazırlık bölümlerine yer verilir. Sunumu destekleyen ve konuyu daha özgün gösteren grafik tasarım, maliyet belirlemede de etkili olabilir.

Baskı Teknikleri:

Katalogların basımında ofset baskı, tipo veya serigrafi baskı teknikleri kullanılır. Baskı teknikleri da katalog tasarım fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir.

Ek İşçilik:

Bazı katalog tasarımları için selofan, sıvama, yapıştırma, özel kesim, katlama, zımba ve dikiş gibi ek işçilikler kullanılır. Katalog tasarım fiyatı belirlenirken, üretim artı ek işçiliklerde hesap edilir.