Kağıt Çeşitleri: kartvizit tasarlarken kuşe, bristol karton, 1. hamur, krome karton, fantezi karton ve otokopi kağıdı gibi birçok alternatif kullanılabilir. Kağıtların farklı değerlere sahip olması nedeniyle, kartvizit tasarım fiyatlarını da etkiler.

Ebat ve Gramaj: genellikle 70×100 standart ebatlarda tasarlanan kartvizitler firma ya da kişi talebine göre farklı ebatlarda tasarlanabilir. Ayrıca, kağıt seçimi gramajı da etkiler. Ebat ve gramaj, kartvizit tasarım fiyatlarının belirlenmesinde dikkate alınır.

sıradışı kartvizit tasarımları

sıradışı kartvizit tasarımları

Basım Teknikleri ve Sayısı: çift yön, tek yön, mat ya da parlak selefonlu, gümüş ya da altın kabartmalı (gofreli), flok baskılı, hologramlı, lensli ve özel kesimli olarak birçok basım tekniği ile kartvizit tasarlanabilir. Basım tekniğinin zorluğu ve talep edilen kartvizit sayısı, tasarım maliyetine etki eder.

Renk: kartvizitlerde tek renk ya da birçok renk kullanılabilir. Sade ya da dikkat çekici tasarımlar firma ya da kişi talebine uygun olarak tasarlanır. Tek renk ya da çok renklilik kartvizit tasarım fiyatının belirlenmesinde önemlidir.

değişik kartvizit tasarımları

değişik kartvizit tasarımları

Metin ve Logo: kartvizit üzerinde kişi ya da kurumun kimliği ve adres gibi gerekli açıklamaların yapılması gerekir. Metinlerin, net ve doğru bilgilerle düzenlenmesi çok önemli. Bunun yanında özel ya da resmi kuruluşlar için tasarlanan kartvizitlerde logoların bulunması, daha profesyonel bir imaj kazandırır. Kartvizitte logo kullanılması da, tasarım fiyatlarını etkileyebilir.

Grafik Tasarım: grafik tasarımlar, kartvizitleri sıradan, kısa açıklamaların bulunduğu küçük kağıtlar imajından kurtarır. Kartvizit, kimlik gibidir. Kartvizitler, kişinin mesleğini, kurumun imajını yansıtan görsel çalışmalarla da tasarlanabilir. Grafik tasarımın sunduğu görsellik, kartvizitin anlatım kabiliyeti ile birlikte reklam yönünü de arttırır. Grafik tasarımlarıyla hazırlanan kartvizitlerin fiyatı, diğerlerinden daha yüksektir.

Fotoğraf: özel bir talep olarak kartvizit tasarımında fotoğraf kullanılabilir. Tasarıma eklenen fotoğraf, kartvizit tasarım fiyatını da etkiler.