kanser ile mücadelede 1 adım öndeyiz

İnsanlık, asırlar boyunca devamlı olarak mücadele etti. Ruhumuza işlemiş olan “Challenge” duygusu bunu her noktada gösterdi. Kanlı savaşlar, önü alınmaz hastalıklar, doğal afetler gibi birçok sebep bu mücadeleye sebep oldu ve hala da olmaya devam ediyor. İşte tam bu noktada geçmiş yılların yıkılmaz tabusu olan kanserin tedavisi için her geçen gün yeni bir fikir üretiliyor.

süper formül

süper formül

Ne gariptir ki! Kanser Latince de yengeç anlamına gelen “crab” kelimesinden türeyerek isimlendirilmiş bir hastalıktır. Yengeçlerin kontrolsüz yürüyüşünü örnek alarak değerlendirme yapan Yunanlı doktor Hipokrat, bu hayvana bir ciddiyet yüklemiş.. Aslında ne kadar da komik bir durum yengeçlerin yürüş modelleri. Kanser ile yengeçlerin kesişimi de bence buradan çıkıyor. Kanser hastalığının tedavisinin en büyük noktası moral olarak yüksek olmaktır. Aslında hastalığın çıkışında yer alan kelime bize gülmemizi ve savaşmamızı söylüyor.

Bu mantıkta moralleri yüksek tutacak birçok nokta geliştirilmiş ve hastaların tedaviye cevap vermesi için gerekli olan yeterli moral seviyesinde tutulması sağlanmıştır. Bunun için birçok doktorun farklı yöntemleri vardır elbette. Fakat bunun da üstüne çıkma fikrini ortaya atan JWT ajansı, mükemmel bir fikir geliştirdi. Özellikle küçük yaşlarda kanser ile mücadeleye başlayan ” ailelerin canları ” çocukların mücadele de 1 adım öne çıkmaları için A.C. Camargo kanser merkezi ile ortak çalışma sonucu kemoterapinin olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için küçük fakat etkisi büyük bir olgu ortaya çıkardılar.

kanser ile mücadelede 1 adım öndeyiz

kanser ile mücadelede 1 adım öndeyiz

Sürekli olarak televizyonlarda yayınlanan çizgi filmlerin kahramanlarının simgelerinden esinlenerek yeni serum kapları geliştirilmiştir. Süperman ve Batman gibi süper kahramanlarının gücünün içinde olduğu görüntüsü çocukların seruma olan bakışını değiştirmiştir. “Süper Formül” olarak isimlendirilen bu yeni serumlar ile birlikte kanserin önüne 1 adım daha geçiyoruz.

Herkes gibi normal yaşantımızda bir gün saçma yürüyen crab isimli ” kanser hücreleri” yengeçler bizim de hayatımıza girerse, çevremizdekilerle birlikte gülmekten daha çok keyif alalım. Artık bence diyebiliyorum ki bu hastalık korkulacak değil gülünecek bir durumda. :)

[youtube id=”KC2y3s-MCMs” width=”500″ height=”350″]

 

Tags: ,