Makyaj yapmak, kadınların vazgeçilmez bir parçası.  Kalıcı makyaj uygulaması ise, özellikle çalışan kadınların makyaja vakit bulamadıklarından yakındıkları için son yıllarca çok ilgi gösterdiği bir yöntem. Ayrıca kozmetik ürünlere alerjisi olanlar için de oldukça popüler bir uygulama.

kalıcı makyaj tüleri

kalıcı makyaj tüleri

Kalıcı Makyaj Yapılışı ve Kullanım Süresi

Acısız bir operasyon olan makyaj uygulamasından önce, makyaj yapılacak bölgeye krem sürülür. Bu kremin içerisinde uyuşturucu özelliği olan lokal anestetik maddeler bulunur. Tek kullanımlık iğneler yardımıyla bölgeye mikro pigmentler uygulanır. Bu pigmentlerin renginin seçimi ise, tamamen makyajı yaptıran kişiye bağlıdır. Uygulama süresi, bölgeye göre değişiklik göstermekle beraber en fazla 2 saattir.

kalıcı makyaj

kalıcı makyaj

Kalıcı makyaj ilk uygulandığında, özellikle göz kapakları ve kaş bölgelerinde koyu renkte görünür fakat uygulamadan yaklaşık olarak 4 hafta sonra renkler iyice yerine oturur ve istenilen renkler ortaya çıkar.Kalıcı makyajın ömrü 2 ile 5 yıl arasında değişir ve zaman içerisinde silinir. Bunun sebebi ise renk pigmentlerinin bitkisel içerikli olmasıdır. Fakat kullanım ömrü, herkes için aynı olmayabilir.

kalıcı dudak boyası

Çünkü her cildin yapısı farklıdır ve kalıcı makyaj yaş faktörüne de bağlıdır. Genç ciltler daha çabuk yenilendiği için, kalıcı makyaj daha kısa bir sürede silinebilir.Kalıcı makyaj uygulaması, hamilelere ve emziren kadınlara, siğil ve mantar gibi cilt sorunu yaşayanlara, renk pigmentlerinin içinde bulunan maddeye alerjisi olanlara ve et benleri üzerine yapılamaz.