Kahve tiryakiliği başka bir şeydir. Saati geldiğinde kendini hatırlatır, muhabbetiyle aratır. Sabah onu içmeden uyanamayan var, yanında bulunmadan ders yapamayan var, kahvesiz kafayı toplayamayan var, satın almak için saatlerce kuyruğa gireni var. Kısacası kahve kültürü bambaşkadır. İşte kahve tiryakiliğinin bu boyutu dışında artık kanıtlanmış sağlığa yararlı tarafları da var.

Kahvenin Yararları

Kahvenin İspatlanmış Yararları

Günde iki fincan tüketilen kahve, diyabet riskini azaltıyor. Yağ yakıcı özelliğiyle vücudun kilo vermesine yardımcı oluyor. Kalbin kan pompalama kapasitesini yükseltiyor. Dikkati arttırıp konsantrasyonu sağlıyor. Kahvenin morali düzeltiği de biliniyor. Tansiyonu düzenleyerek yüksek tansiyon riskinden koruyor. Spor aktivitelerinden önce başvurulan kahve enerjiyi arttırıyor. Baş ağrısına iyi geldiği de halk arasında bilinen bir gerçek.

Kahvenin Faydaları

Bir fincan kahve içerisinde su, protein, şeker, tanik asit, alkoloitler ve kafein barındırır. Dünyada en çok kahve tüketimi yıllık kişi başına 12 kiloyla Finlandiya iken , Norveç ve Danimarka onu izler. Dünyada çok yaygın olan kahve tüketimi, Türkiye’de kişi başına 400 gr gibi bir rakam. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gerçeği kahve içinde geçerli. Günde iki bardaktan fazla tüketiminden kaçınılmalı.

 

Etiketler: ,