Teknoloji denilince akla ilk gelen millet olan Japonlar sadece teknolojide değil moda alanında da adlarını duyurmayı başarıyorlar. Son dönemlerde pek çok kadın tarafından sokağa taşınan Japon modası farklı desen ve tasarımları ile bayanların ilgisini topluyor. Doğaya olan hayranlıklarını modaya da taşıyan Japon tasarımcılar, tasarladığı kıyafetlerde çiçek, sakura ve kuş gibi unsurların motiflerini sıklıkla kullanmışlardır.

Japon Modası ve Kimono

Japon Modasına Yön Veren Kimono

Japon modasına yön veren geleneksel Japon kıyafetlerinden biri olan Kimono, ağır yapısı ve günlük hayatta çok kullanılmaması nedeniyle Japon kadınları tarafından sadece festivallerde ve özel günlerde tercih edilen kıyafetlerden biri olmuştur.

Geleneklerinden ve maneviyatından taviz vermeyen Japon modası, kimonodan esinlenerek salaş ve bin bir renkten oluşan koleksiyonu moda severlere sunmuştur. Kimononun kat kat giyilen parçaları yerine tek bir parçaya yer vermişler ve kimononun beline bağlanan obi yerine de daha rahat bir kemer tercih ederek kimonomsu kıyafetleri tasarlamışlardır. Bu geleneksel kıyafetin altına giyilen parmak arası küçük numaralı terliklerin yerini de günümüzün modasına uygun olan topuklu ayakkabılar tercih edilmiştir.

 

Etiketler: ,