Kilo almanın en yaygın sebeplerinden biri bireylerin iştahlarının kontrolden çıkmasıdır. Tok olduğunuz halde sürekli bir şeyler yemek istiyorsanız ya da yemeklerden yarım saat sonra canınız atıştırmak istiyorsa iştahınız sizi ele geçirmiş demektir. O kontrolü tekrar elinize almalı ve daha fazla kilo almanızı önlemelisiniz. Bunu başarmak için öncelikle iradeniz ile kıyasıya bir mücadeleye girmeye hazır olun.

Neler Yapılabilir?

Yemek saatleriniz dışında canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde bir bardak ılık su için. Bu iştahınızı kapatacaktır. Böylece mücadelede 1-0 önde olacaksınız.

Tatlı krizlerine girdiğiniz anlarda bol kalorili tatlılar yerine bir adet meyve yiyin. Bu da kan şekerinizin yükselmesine neden olacak ve tatlı isteğinizi ortadan kaldıracaktır. Böylece iştahınıza karşı bir adım daha önde olacaksınız.

Sevdiğiniz lezzetleri olabildiğince görüş alanınızın dışına çıkarın. Buzdolabını her açtığınızda karşınızda pek hoşlanmadığınız gıdalar yer almalı. Böylece dolabı kapattığınızda kilolarınıza bir yenisini daha eklememiş olacaksınız.

Yemeklerden önce 10 dakika egzersiz yapın. İştahınızın ciddi oranda azaldığını ve daha az yiyerek doyma noktasına ulaştığınızı ilk günde dahi fark edeceksiniz. Böylece iştahınızı yenmiş ve kontrolü tekrar ele geçirmiş olacaksınız.

Iştahımızı dizginlemek konusunda benim aklıma gelen naçizane fikirler bunlar. Belki sizde birşeyler eklemek isteyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıda yer alan “Yorum Bırakın” kısmından düşüncelerinizi bizimle paylaşmak.

Sağlıklı bir gün geçirmeniz dileğiyle :)