Köken olarak itaat, teslimiyet anlamlarına gelen İslam sözcüğü “İslam Nedir?” isimli kitapta birçok amaca hizmet ediyor. Tek tanrılı dinler arasında yer alan bu dinde genel olarak Allahın emirleriyle kurallar işler. Bu dine mensup olanlara ise Müslüman denir. İslam dininin ise her Müslüman vatandaşının da bildiği gibi beş şartı vardı. Kelimeyi şahadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekat vermek. Bu dinin gereklerini yerine getirebilmenin koşulları ise akıllı olmak, Müslüman olmak ve baliğ olmaktır.

İslam Nedir?

İbrani dinler başlığı altında incelenen bu din sistemi S-L-M kökünden türüyor. Anlamı ise barışı simgeliyor. Bu dindeki teslim olma durumu tek tanrılı olmasından gelip Allaha teslim olma işlemini yansıtır. Bu dinin yeryüzünde düşmanı yoktur. Sadece din hakkında görüş bildiremeyenler, yorum yapamayanlar vardır. Bunlarda İslam’ın değil Müslümanların düşmanıdır. Mustafa İslamoğlu’nun kaleminden bir tasavvufi kitap daha sizleri bekliyor.

Yüce Allahın Emirleriyle Kullarına Sunulan Bir Din

Müslümanlarla İslam dini her ne kadar bağdaştırılsa da keskin çizgilerle birbirlerinden ayrılırlar. Müslümanların geçmişten beri sahip olduğu İslami gelenekler asıl İslam diniyle karıştırılmamalıdır. İnsanın kendi eliyle ürettiği İslami Medeniyetlerinde İslam’la alakası yoktur.

Tavsiyeler 2, Adayış Risalesi, Berceste Ayetler, Yaşanan Yazılar, Ahlak Yazıları, Kuran Yazıları, Savaş Kesmeyen Sözler, Din Yazıları, Yerliler ve Yersizler, İslami Hareketler ve Kıyamlar, Yürek Devleti… gibi daha birçok tasavvufi eserinden sonra İslam Nedir? adlı kitabıyla damgasını vuran Mustafa İslamoğlu eserinde kendi üslubunu da konuşturmayı beceriyor.

Yazar: Mustafa İslamoğlu
Kitap: İslam Nedir?
ISBN: 9786055125509
Sayfa Sayısı: 192
Yayın Yılı: 2014

 

 

 

Etiketler: , ,