Evlerimizdeki döşeme ve dizayn insan psikolojisini etkileyen bir unsurdur. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Günün yorgunluğunu attığımız ve rahatladığımız evlerimizde yaptığımız ev dekorasyonu huzur verici tarzda olunca eve gitmek ayrı bir keyif halini alıyor.

iskandinav-tarzi-dekorasyon

Bu anlamda göze batan İskandinav tarzı ev dekorasyonu sadelik ve huzur barındıran renk ve çizgiler içeriyor.

Sade Huzurlu ve Keyif Verici Sıcak Bir Ortam

İskandinav tarzı ev dekorasyonu yılın büyük bir bölümünü kış ve kar ile geçiren kuzey ülkelerindeki insanların uyguladıkları bir tasarım. Bu tarz evlerde kullanılan renkler genel itibariyle açık renklerdir. Ayrıca ahşap da oldukça çok kullanılır.

iskandinav-tarzi-dekorasyon-fikirleri

Sadeliğin ön plana çıktığı bu tarz ev dekorasyonu ile ilgili söylenebilecekler çeşitlilik de arz edebilir. Örneğin birçok yerde açık renkteki kanepeler genellikle tek bir renk kullanılarak kaplanır ve bu kanepeleri süsleyen ufak ufak canlılık katan küçük yastıklar ile bir miktar hareket getirilir.

iskandinav-tarzi-dekorasyon-onerileri

Ayrıca beyaz duvarlar İskandinav tarzı evlerde oldukça çok kullanılır ve büyük tablolarla sade görüntünün fazlalık gelen kısmı perdelenmiş olur. Yerler ise duvarlara tezat oluşturacak şekilde koyu ya da açık denemeyecek renklerde laminant ya da ahşap parke olarak döşenir. Böylece duvar ve yerler zıtlıktan doğan uyumu yakalar.

Özet olarak söylemek gerekirse İskandinav tarzında sadelik ön plandadır. Bu sadeliği küçük aksesuarlar ile yumuşatırlar ve bu şekilde evler huzur verici bir ortama dönüşür.

 

Etiketler: ,