Bütün gün iş yerinde çalışmak büyük enerji gerektiriyor. Sektörlere ve çalışılan kurumlara göre değişse bile, ülkemizde çalışma saatleri uzun ve ağır. Günün yorucu temposuna ayak uydurmak için neler yapılabilir? Cevaplar o kadar da bilinmeyen şeyler değiller. Gün içinde yedikleriniz, üretim ve verimlilik ile yakından ilgili. Yani cevap beslenme düzeni.

Gene Sağlıklı Beslenme

Aslında sağlıkla ilgili bir konu ortaya çıktığı zaman cevaplar hep beslenmeden geçiyor. İş yerinde verimliliği arttırmanın yolu da böyle. Beslenme uzmanları bol bol su için diyorlar. Balık yemek gene listede yer aşıyor. Çünkü yağlı balıklarda bulunan Omega- 3 bir yerde “beyin besini” olarak biliniyor.

işde enerjik olmak

işde enerjik olmak

Özellikle somon balığı en iyi kaynaklar arasında. Haftada iki kez balık yenmesi şart. Sırada meyveler var. Kivi, çilek, böğürtlen gibi renkli meyveler hafızayı güçlendiriyorlar. Kışları ise nar kesinlikle öğütlenen meyveler arasında. Bizde pek bilinmeyen avokado ise yumuşak dolgusunun vermiş olduğu güzel tadın yanı sıra beyin için en faydalı yiyecekler arasında bulunuyor.

iş yeri

iş yeri

An basıncı dengesini sağlayan, beyin hücrelerini uyaran, odaklanmayı sağlayan yağ asitlerinin önemli kaynaklarından. Salatalara bir tatlı kaşığı zeytinyağı yerine yarım avokado ilave ederek yağ dengesi sağlanabilir. Gün içinde bir iki baden veya ceviz yemek, kuru üzüm veya kuru kayısı ile biraz işe ara vermek de çok iyi sonuçlar veriyor.