Beslenme takviyesi veya diyet takviyesi olarak da adlandırılan, gıda takviyelerinin kullanımında ki asıl amaç, yeterli miktarda tüketilmeyen gıda ürünlerinin vücuda harici olarak takviyesini sağlamaktır. Bu takviyeler; kapsul, sıvı, hap veya toz halde bulunabilmektedir. Vucutta eksik olan aminoasitler, mineraller ve vitaminler farklı dozlarda ve farklı kullanım şekilleri ile tüketilen gıdalara ek olarak, gıda takviyesi şeklinde kullanılabilmektedir.

İksir Güzellik Gıda Takviyeleri

Vucut için gerekli olsalar dahi fazla doz alımlarında zarar verebilen bu gıda takviyeleri, ya doktor onayı ile alınmalı ya da paket üzerinde yer alan yasal günlük doz uyarılarına uyulmalıdır. Doktorun vücutta ki gıda eksiklikliklerini teşhis etmesi üzerine verdiği dozları kullanmanın, sağlık açısından hiç bir zararı yoktur. Aksine vucudun ihtiyaç duyduğu gerekli vitamin ve mineralleri sağlamak sağlık açısından son derece faydalı olduğu kadar, ilerleyen zamanlarda bu eksikliklerden kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçilmesi açısından da faydalıdır. Gıda takviyelerinin önemini bilen ve bu bilinç ile yetişen avrupa toplumlarında, yetişkin nüfusun ortalama % 50’ ye yakını düzenli olarak gıda takviyesi almaktadır. Gıda takviyeleri, dengeli, düzenli ve sağlıklı bir beslenmenin yerine asla tutamaz. Ancak meyve, sebze, protein ve tahıl, tüketiminin yeterli şekilde karşılanmadığı durumlarda, takviyeler eksik kalan vitamin, mineral ve amino asitleri sağlama konusunda son derece yeterli ve zararsızdır. Vücutta bir kaç farklı takviyeye ihtiyaç duyulduğu takdirde, farklı dozlarda ve farklı kombinasyonlar ile de takviye alımı yapılabilmektedir.

Her yaşın ve her beslenme türünün kendine göre farklı vitamin ve mineral ihtiyaçları vardır. Dikkat edilmesi gereken bu konuda her bireyin farklı eksikliklere ve farklı takviyelere ihtiyaç duyduğunun bilincinde olunmasıdır. Her takviye herkes için uygun değildir. Ancak vücut için uygun olan bir gıda takviyesini gerekli ve yeterli dozlarda kullanmak, hem daha sağlıklı, hem daha dinç olmanızı sağlarken, var olan veya var olabilecek hastalıkların önüne geçmeniz için de son derece önemlidir. Bu sebeple, doktor onayı bulunan ve yasal olarak kabul görmüş gıda takviyelerini kullanmanız, çok daha sağlıklı bir yaşama merhaba demenizi sağlayacaktır.