hrd antwerp sertifikası

1976 yılında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Belçika’da kurulan HRD Antwerp günümüzde dünyanın en büyük pırlanta test laboratuvarına sahip olan kurum haline geldi. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke pırlanta sertifikası almak için bu kuruma başvuruyor. Elbette uluslararası saygınlığı bulunan farklı gemoloji kurumları da var. Ancak HRD Antwerp Sertifikası tüm dünyada mücevher alanında otorite olarak kabul edilen bir kurum olma özelliğini koruyor.

Pırlantanın çok titiz bir değerlendirme sürecinin ardından tüm özellikleri HRD Antwerp laboratuvarlarında belirleniyor ve kayıt altına alınıyor. Pırlantaların sahte olup olmadığına dair en önemli veri olarak kabul edilen “sertifika artık pırlantaların 4C özelliğine +1 olarak eklenmesi gerekiyor” görüşü daha da yaygınlaşmaya başladı. Bu görüşü benimseyen kurumlardan biri de HRD oluyor.

HRD Sertifikasında Bulunan Bilgiler

Gemoloji laboratuvarında yapılan incelemenin ardından hazırlanan sertifikada pırlantanın 4C olarak adlandırılan özellikleri detaylı bir şekilde yazıyor. Aynı zamanda taşın cilalanma kalitesi ve simetrisine dair bilgilere de yer veriliyor. Kesim derecesi, şekil bilgileri ve sertifikanın hangi tarihte verildiği HRD Antwerp Sertifikası içerisinde yazan bilgiler arasında yer alıyor. Pırlantanın incelenmesinden sonra hazırlanan raporun numarasına da bu belgeden ulaşmak mümkün! Pırlantanın rengi, berraklığı, oranları, karat değeri ve kökeni de bu sertifikada yer alıyor.

HRD Sertifikasının Orijinalliği Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta sahibi olanların aklına takılan bir diğer husus da sertifikanın orijinal olup olmadığıdır. Dolayısıyla HRD sertifikalı beştaş gibi bir tasarım satın alındığında sertifikanın gerçekliği de tereddüt yaratabiliyor. Bu sertifika bir mercekle incelendiğinde ya da UV ışığı altında bakıldığında görülebilen çeşitli güvenlik unsurlarına sahiptir. Örneğin sertifika kutusunun üzerinde siyah çizgiler bulunur. Bu çizgiler aslında mikronda bir ölçek ile yazılmış olan HRD Antwerp ifadesidir.

Ayrıca floresan işaretler de sertifikada mevcut ve bu işaretler de sadece UV ışığı altına görülebiliyor. Sertifikanın ön bölümünde kurumun logosu yer alır. Sertifikanın kağıdı dahi özel olarak numaralandırılıyor. Bununla birlikte kurum sertifikaların tümünü kayıt altına alarak dijital ortamda muhafaza ediyor. İnternet üzerinden sorgulama yapılarak sertifikanın gerçek olup olmadığının anlaşılması da mümkün oluyor.

HRD Antwerp Sertifikası Farkı

Tüm bu üst düzey güvenlik unsurları aslında söz konusu sertifikanın tek farkı değil. Aynı zamanda HRD Antwerp Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede çalışma ofisi bulunan bir kurum olma özelliği de taşıyor. Dünyanın en iyi gemoloji laboratuvarına sahip olması da söz edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Kurum pek çok farklı yarı otomatik cihaz geliştirdi. Bu cihazlar pırlantanın analizinde küçük bir detayın dahi gözden kaçmasını önlüyor. Dünyanın en iyi gemologlarının çalıştığı bir kurum olması da HRD Antwerp kurumunu farklı kılan unsurlar arasında yer alıyor. Daha detaylı bilgi almak için https://www.diamondbox.com.tr/hrd-antwerp-sertifikasi.html adresine tıklayabilirsiniz.