Hamilelikte anne adayları birçok şikayetle karşı karşıyadır. Bunlardan birisi de hamilelikte uykusuzluk. Belki de hamile kadınları en fazla ve olumsuz yönde etkileyen bu durumun nedenlerine bakıldığında uykusuzluğun yaşanması gayet doğal. Çünkü ağrı ve sancılar gece daha fazla azar.

hamilelikte uykusuzluk

Hamilelikte Uykuyu Kaçıran Etkenler

Mide Yanması

Geceleri mide yanması, tam bir kabusa dönüşebilir. Midenin ve mide kapağının hissettiği baskı, soluk borusuna asitli sıvıların kaçmasına neden olmaktadır. Sürekli midede yanma hissetmek ve ağza acı suların gelmesi uyku kaçırır çünkü kişi uzandığı anda midedeki sıvılar yükselir. Diğer rahatsızlıklar gibi mide yanması şikayetleri de gece azar. Uyumayı imkansız hale getirebilecek kadar da şiddetli olabilir. Bu durumda kullanılacak pek fazla ilaç yoktur. Bazen de ilaç kullanılsa bile mide yanması devam eder.

Hamilelikte Mide Yanması

Mide yanması şikayetinde yapılabilecek en iyi çözümler sağlıklı beslenmek, uyumadan en az 2 saat öncesine kadar yemek yememek, mideyi aşırı doldurmamak, yüksek yastıklar kullanmak doğal ilaçları tercih etmek olacaktır. Mide yanması kontrol altına alındığında anne adayı daha rahat uyuyabilir.

Sık İdrara Çıkma

Geceleri sık sık idrara çıkmak, uykunun sürekli bölünmesi demektir. Uyumaya yakın zamanlarda çok fazla sıvı tüketmemek ve kahve ya da çay gibi uyarıcı maddeleri kullanmamak gerekiyor.

Kramp ve Kasılmalar

Uykuya dalacakken ya da uyku sırasında ortaya çıkan kramp ve kasılmalar, uyumayı zorlaştıran etkenlerdir. Hafif masajlar ve egzersizler hamilelikte uykusuzluk şikayetinin azalmasında etkili olacaktır.

Sırt Ve Bel Ağrısı

Büyüyen karının kasıklara ve bel bölgesine baskı yapması da gebeliğin en zorlayıcı etkilerinden biridir. Baskının sebep olduğu ağrılar dışında yatış pozisyonu bulamamak ve vücudu dengeleyememek de uyku kaçırır. Yan yatış yastıkları kullanılarak bedene rahat bir pozisyon kazandırılabilir.

 

Etiketler: ,