Çevrenizde illa şahit olmuşunuzdur. Bir takım insanlar hamilelerin bu süreçte yaptıkları bazı davranışları hatalı bulurlar ve kendilerince bu yapılanların yanlış olduğunu söyleyerek bu anne adaylarına öğüt vermeye çalışırlar. Halbuki bu söylenilen sözlerin bir çoğu yanlıştır ve hepsi hurafe olarak söylenmiştir. Şimdi sizlere bu hataları anlatmaya çalışacağız.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlislar

Öncelikle bu sözü bir çoğumuz duymuştur. Anne hamilelik dönemi boyunca saçını boyayamaz. Bunu söyleyen kişiler bu boyanın saç derisinden içeri süzülerek kandan bebeğe karışmasını düşündükleri için uydurmuş olabilirler. Oysa bu boyanın saç derisinden içeri girerek kana karışması oldukça saçma olduğu ortada. Yalnız kuaför salonundaki boya kokusunu solumanız bebeğe zarar verebilir.

Hamilelikte Bu Yanlışlara Düşmeyin!

Annenin çirkinleşmesi erkek çocuk olduğunu güzelleşmesi kız çocuk olduğunu ifade etmesi noktasında da birçok anne adayı yanlış yola sürükleniyor. Halbuki bu durum annenin fizyolojik özellikleri doğrultusunda oluşur.

Annenin boyunun kısa yada uzun olması noktasında anne karnının şeklinde değişiklikler olabiliyor. Bebeğin cinsiyeti ceninin rahme yerleşmesiyle beraber hamileliğin 11-12 haftasında % 90 doğruluk payı ile 17. haftada da %100 doğruluk payı ile cinsiyeti ortaya konuyor.

Annenin mide ekşimesi sonucunda bebeğin saçlarının çıktığı göstergesi konusunda da bir çok anne adayı yanlışa düşmektedir. Oysa annenin mide ekşimesi tamamen yemek borusuna bağlı yaşanan başka bir sorun. Hamilelikte rahmin büyümesine bağlı olarak mide ve yemek borusu bileşkesi de değişiyor. Bu durum daha çok göğüs kafesinin arkasında yanma olarak kendini gösteriyor.

 

 

Etiketler: ,