Spor ya da egzersiz yapmak, her yaştaki insan için sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Eklem rahatsızlıkları ve hamilelik dönemlerinde bile egzersiz alışkanlıklarından vazgeçilmemeli. Anne adayları gebelik sırasında spor yapmaktan çekinebilir ancak spor ve egzersizler, hamileliğin daha rahat geçmesini sağlıyor. Kolay doğum yapmak ve gebelik sancılarının minimum düzeyde hissetmek için uzmanlar, hamilelikte egzersiz yapılmasını tavsiye etmektedir.

hamilelikte egzersiz

Hamilelikle Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Büyüyen karın nedeniyle gebelikte birçok şikayet ortaya çıkar. Bebeğin her gün biraz daha büyümesi annenin vücudunda oluşan baskıyı arttırmaktadır. Sırt ve bel ağrıları, bacaklarda oluşan kramplar, kasılmalar, kasıklarda basıncın artması gibi belirtiler sıklıkla görülür. Bu rahatsızlıklar uykusuzluk ve sinir bozukluğuna da neden olmaktadır. Gece boyunca belde ve sırtta oluşan ağrılar annenin düzenli uyumasını engel olur hatta solunumda bile güçlükler çekebilir. Gebeliğin verdiği bu olumsuz etkiler normal ve olağan görünse de gebelik egzersizleri ile azaltılabilen etkilerdir.

Hamilelikte her spor ya da egzersiz yapılamaz. Ağır sporlardan mutlaka kaçınılmalı. Hangi sporları yapabileceğinizi doktorunuzla konuşmalısınız. Örneğin pilates, yoğa ve yüzme gibi sporlar, anne adayları için en iyi seçimler olabilir.

Hamilelikte egzersiz ve spor, gebelik şikayetlerini önemli oranda azaltıyor. Düzenli yapılan egzersizler kasların gevşemesini sağlayarak gebelik şikayetlerini önleyebilir. Bununla birlikte ani vücut değişimlerine de anneyi hazırlar ve daha rahat doğum yapmasını sağlar.

Gebelik egzersizleri, uzmanların uygun gördüğü şekilde ya da uzmanlar eşliğinde yapılmalı. Her kadın ve her gebelik için her egzersiz uygun olmayabilir.

 

Etiketler: ,