Gebelik döneminde ilaç yakınmalar, bazı hastalıkların sorun teşkil etmemesi, gebeliğin daha rahat sürmesini sağlaması açısından kullanılması zorunludur. Her ne kadar ilaç takviyesi önem taşısa da aslında diğer bir açıdan da oldukça zararlıdır. Anne adayı her ne kadar ilaçlardan sakınsa da gebelikte tıbbi bir müdahale sonrası ilaç kullanmasında bir sakınca görülmemişse ve gebeliğin verdiği bir sorundan dolayı rahatsızlık yaşıyorsa doktor önerisinden ilaç kullanmalıdır.

gebelik döneminde ilaç kullanımı

Burada önemli olan durum tıbbi bir durum olmadıktan sonra veya gebenin yakınma gibi bir sorunu yoksa ilaç almamasıdır. Hele ki doktor önerisi alınmadan kulaktan dolma ilaçlar gebelikte oldukça büyük sorunların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. O nedenle bu dönem titizlik göstererek gereken önemi göstermelisiniz.

gebelik ilaç kullanımı

Anne Adayı İlaç Konusunda Bilinçlenmelidir!

Son adet döneminden 31 ile 71 gün arası bebeğin organlarının oluştuğu dönemdir. Yani yanlış ilaç kullanımı bebeğin anomali denilen bir hastalığa yakalanmasına zemin hazırlar. 31 günden önce alınan ilaçlarda ya hep ya hiç kuralı geçerli olur. Yani anne adayı ilaç aldığında bu ilaçlar düşüğe neden olabileceği gibi yada hiçbir rahatsızlığa yol açmaz. Yüzde elli şans tanıyan bu ilaçlar daha çok annenin sağlığında da olumsuz etki bırakır.

Gebelikte doktorun haberi olmadan ilaç kullanıldığında yada kullanılması zorunlu olduğunda er yada geç başvurulmalıdır çünkü bu ilaç belki de etkisini daha sonra gösterecektir bu durumda da sorunun çözülmesi oldukça ertelenmiş olacaktır.

 

Etiketler: , ,