Özellikle kadınlar, yaz mevsimi geldiğinde bronzlaşmanın yollarını ararlar. Bu yüzden Bronz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak adına güneşlenmek için sahilin yolunu tutarlar.Fakat güzel görünmek için güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmak, birçok cilt problemine yol açtığı gibi ileriki dönemlerde cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara da sebep olabilir.

güneşlenmek

güneşlenmek

Güneşlenme Sonucunda Oluşabilecek Hastalıklar

Güneşlenme sonucunda en sık görülen rahatsızlık güneş yanıklarıdır. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınmasından sonra gerçekleşir. Baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizliğe sebep olur. En fazla 1 hafta içerisinde geçer.Güneş alerjileri de güneşlenmenin sonucunda sıkça görülen bir rahatsızlıktır.

güneşlenmenin zararları

güneşlenmenin zararları

Bu, genelde isilik olarak adlandırılan ve vücudun belli bölgelerinde çıkan kurdeşenlerdir. Alerji olan kişinin derisi sürekli kaşınır ve pul pul dökülmeler olur.Güneşlenmenin zararlı etkilerinden bir diğeri de güneş lekelidir. Bu da birçok insanda sıklıkla görülür. Vücutta kahverengi lekeler oluşur.

güneşin zararları

güneşin zararları

Sağlık açısından bir zararları olmasa da görüntü olarak rahatsız edici olabilir.Güneşlenmenin kişilere verebileceği en büyük zarar ise cilt kanseridir. Bu yüzden bronzlaşırken direkt olarak güneşli bir alanda değil gölge yerlerde güneşlenmek gerekir.