Su yerine tükettiğiniz sıvılar günde 200 ile 300 kalori daha fazla almanıza sebep olabiliyor. Bu oranları yıllık olarak hesapladığınız zaman neredeyse 10 kiloluk bir artış söz konusu oluyor. Vücudumuzun %60’ını oluşturan su, oksijenden sonra en fazla ihtiyaç duyduğumuz bileşendir. Ancak suyun yerini bazı durumlarda kahve, çay ve asitli içecekler alabiliyor.

Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz

Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz

Yapılan araştırmalara göre, suyun yerine tükettiğiniz sıvıların asla suyun yerini tutmadığı gözüküyor. Yeterli su alınmadığı zaman ise sindirim enzimlerinin çalışması aksıyor. Yavaşlayan ve aksamaya uğrayan sindirim sistemi de doğal olarak size kilo artışı olarak geri dönüyor. Bu sebeple uzmanlar tarafından günde ortalama 2 ile 2.5 litre su tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kaç Litre Su İçmeliyiz

Kaç Litre Su İçmeliyiz

Su Tüketmezsek Ne Olur?

Su tüketmeme sonucunda en sık karşılaşacağınız problem kilo artışıdır. Vücudunuz susuz kaldığı zaman sindirim sistemi yavaşlar ve vücudun genel temposu düşer. Bu da size fazla kilo olarak yansır. Vücudun susuz bırakılması durumunda sindirim sistemi ile alakalı olarak ayrıca kabızlık sorunu da ortaya çıkar. Bağırsakların çalışması yavaşladığı için yoğun bir şekilde kabızlık yaşarsınız.

Kaç Litre Su İçmeliyiz

Kaç Litre Su İçmeliyiz

Kalp aslında bir kas olduğu için kan akışında susuzluktan kaynaklı düşüş yaşandığı durumlarda yoğun bir şekilde çarpıntı yaşanır.

Gün içinde susuz kalmamak ve kabızlık sorunu yaşamamak için kendinize bir düzen belirlemeli ve yanınızda sürekli su bulundurmalısınız. Sabah uyandığınız zaman güne 2 bardak su ile başlamanız iyi bir başlangıç olabilir.