Su, hayatın ve sağlığın en önemli parçasıdır. Vücudun suya olan ihtiyacı aynı zamanda vücudun sağlığıdır. Bu yüzden günde yeterli oranda su tüketmemiz gerekir. Uzmanlar tarafından önerilen su miktarı ortalama 8-10 bardaktır. İhtiyaç duyulan su miktarı iklime ve aktivitelere göre değişebilir.

su

Çok sıcak iklimlerin yaşandığı coğrafyalarda vücudun su ihtiyacı daha fazladır. Vücudun terle dışarı su atması, su ihtiyacını da arttırır. Bunun yanında günlük yaşam tarzı, spor aktiviteleri de su ihtiyacını belirler. Çalıştığınız iş çok fazla efor sarf ettiriyorsa yine almanız gereken su miktarı değişmektedir. Çünkü vücut hem ter hem de idrar ile su kaybeder.

Diyet yapıyorsanız günlük almanız gereken su miktarı 2,5-3 litreye kadar çıkabilir. Kilo vermede suyun önemi büyüktür. Su, yediğiniz yemeklerin daha kolay sindirilmesi ve besinlerden alınan yağ miktarının azalmasını sağlar.

Günlük alınması gereken su miktarı kilo ile de ilişkilidir. Kilo ne kadar fazla olursa su ihtiyacı da o kadar artar. Bir insanın bir günde içmesi gereken su miktarı vücut ağırlığının 1/36 oranında olmalıdır. Ya da kilo miktarını 32 ile çarpabilirsiniz.

Örnek: kilo 72/36= 2 litre,

Vücut yeteri kadar su alamadığında çeşitli sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkabilir. Özellikle de böbrekler en fazla risk altında olan organlardır. Susuzluk günlük hayatı etkilemekten ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir.