17 Ocak 2013 günü özellikle Google UK aramalarında ki dalgalanma yeni bir güncelleme mi yapılıyor dedirtti. Sürekli arama sıralamalarını takip edenlerin farkı hemen gördüğünü düşündüğüm bu dalgalanmanın sebebi ne?

Belkide web sitesi sahiplerinin çoğunun yaptığı gibi bende zaman zaman Google sonuçlarına göz gezdiriyorum. Sitem acaba şuan nerede sorusunun en iyi cevabını aldığım Google Analytics verilerine göre hareket ettmeme rağmen zaman zaman da organik aramalarda gerek kendi sitem, gerekse farklı sitelerin sonuçlarını inceliyorum.

Işte durum böyleyken yukarıda da bahsettiğim gibi 17 Ocak günü yeniden bir dalga geldi. Bunun tam olarak net açıklaması yapilamasada Penguen etkilerinin devamı mi diye bir soru beyinde yankılanmıyor değil…

Panda, Penguen derken belkide bir çok kişiyi paranoyak eden arama sonuçları için neler yapmalı? Ne şekilde içerik uretirsek Google sitemizi sever ve bizi cezalandırmaz? Doğru SEO (arama motoru optimizasyonu) taktikleri nasıl olmalı? Buna benzer bir çok soruyu bu yazımda sizlerle paylaşmayacak olsamda şimdiye kadar yazılmış makaleleri okuyan herkes az çok gerekli bilgilere sahip diye düşünüyorum.

Google Arama

Google Arama

17’sinde olan güncelleme için yabancı bir çok forumda mevcut olan sıralama sonuçlarının çok daha gerilendigi yönünde. Aslında Panda ve Penguen güncellemesinde yaşanan sorunun hemen aynısı. Şikayetlerin hemen hepsi ortak hedeflenen kelimlerde sıralamalar çok geriledi, sitemin ındex sayfaları azaldı, site ana sayfam 4-5 belkide daha gerilere gitti.

Peki çözüm ne?

İlk olarak Panda ve Penguen guncellemeleri sonrası bir çok kisi SEO uzmanıyım ben diye çıkarak “ben bunu düzeltirim” klişe sözünün altında bir çok kişiyi dolandırdı. Bu yüzden hemen acele ederek buna benzer bir hizmeti kesinlikle almayın. Zaman en güzel çözüm.

Öncelikli olarak bekleyin…

Hatalarınız var mi gözden geçirin. Bunun için Google Site Yöneticisi Araçları ve Google Yardım sayfalarından destek alabilirsiniz. Şuan bir dalgalanma olduğu şüphesiz gercek, bu sebeple önümüzdeki günlerde sitenizi takibe devam edin.

Aslında Google Panda ve Penguen guncellemeleri ile hedeflediği bir çok şeyi yapamadı, bu guncellemeler olurken masum bir çok siteninden kıyımdan etkilendiğini herkes kabul ediyor. Umarım yeni bir alt yapı ile gelecek yeni versiyon arama sayesinde artık sonuçlar daha temiz ve doğru olacaktır. Çünkü şuan bile bir çok çöplük diye nitelendirdiğimiz spam site arama sonuçlarında oldukça iyi yerlerde.