Dün Matt Cutt’sun Resmi Twitter hesabından duyurduğu güncelleme haberi ile güne başladım. Penguen’den sonra gelen ve yine sevimli bir hayvan ismi ile karşımıza çıkan Panda, 4.0 güncellemesi ile siteleri taramak için start verdi.

İlk Olarak 2011 Şubat sonlarında tanıştığımız bu hoş Panda 4.0 güncellemesi ile yine karşımızda.

Matt Cutt Panda 4.0 Twitter Duyurusu

Bundan 3 sene önce bir çok sitemi Panda’ya teslim edenlerdenim. Gereksiz anahtar kelimeler, spam başlıklar, yazı içinde gereğinden fazla anahtar kelime kullanıp spam yapmak ve en önemlisi kopyala – yapıştır içerik ile yayın yapmak Pandamızın en sevmediği şeyler.

Google’nin yeni algoritması olan Panda mantık olarak temiz iş yap, ödülünü al diyor aslında.

Ha tam burada şu soruyu sorabilirsiniz: 2011 yılından bugüne artık Google arama sonuçlarında temiz siteler ile mi karşılaşıyoruz?

Cevap: Kocaman bir HAYIR!

Google Panda 4.0 Güncellemesi

Google penguen yada panda güncellemelerinde mantık olarak tam da bunu istemişti. Yani kocaman internet denizinde bulunan ve hiç bir bilgiye dayanmayan, net tabirle birşeyler kazanmak için Spam yapan siteleri arama sonuçlarından silerek geriye kalan temiz ve bilgi barındıran siteleri arama sonuçlarında çıkarmak.

Yıllardır yaptığım incelemeler ve analizler sonucunda bence bu sistem hala bir ayağı olmayan ve çalışmayan bir sistemdir. Şüphesiz burada bana katılan yada tam karşımda yer alan kişiler olacaktır ama hala arama sonuçlarında Spamın en dibini yapıp ilk 3 kapatan (ana başlık ve etiket arka arkaya sıralamada) siteleri görüyorsam kusura bakmayın ama Google’ye bu algoritmasında güvenmem, güvenemem.

Şimdi Panda 4.0 Güncellemesi başladı dün itibariyle kelimelerde dalgalanmalar başlayacak, bu güncellemenin sonuçları Türkçe Arama Sonuçlarına hemen yansımayacak. Toplamda 15 gün sonunda aramalarda biçilen ve ödüllendirilen siteler belli olacak.

Burada ki benim on görüm eski domainler, kopyala içeriğe sahip olmayan ama spama devam eden (başlık-desc-key kısımlarında fazla kelime kasanlar, 300+ yazılık makalelerinde 10’dan fazla anahtar kelime kullananlar, 4 etiket basıp hep aynı kelime etrafında dönenler vb.) arkadaşlara hiç birşey olmayacak. Hatta işi bir adım daha ileri taşıyayım kopyala yapıştır içeriğe sahip ama Google Ranki yüksek sitelere de hiç birşey olmayacak.

Google biraz kurban seçecek ve o siteler dışındaki tüm sitelerde hayat aynı şekilde devam ediyor olacak. Bende sonuçları kendi sitelerimden takip ediyor olacağım. Henüz Panda 4.0 güncellemesi için Google tarafında bir açıklama yok ama yine gelişme olursa buradan sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Umarım yeni güncellemeden temiz iş yapan kimse etkilenmez. Para kazanmak için spam yaparak interneti çöplüğe çeviren arkadaşlar için bu iyi şansı maalesef dilemeyeceğim.

Bol şans herkese…

 

Etiketler: , ,