Google’ın hayatımıza kazandırdığı hizmetlerden en az 1 tanesini de olsa artık hepimiz kullanıyoruz. Sizler de Google Drive hizmetinden yararlanarak dosya paylaşımı yapıyorsanız sizlerle paylaşacağımız 5 faydalı ipucuna göz atmalısınız.

Google Drive

Google Drive

Offline Çalışma ve Etkisi

Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız yapacağınız ufak bir ayar ile Offline şekilde dosyalarınıza erişebilir ve üzerine kayıt yapabilirsiniz. Google Drive hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst köşeden Ayarlar bölümüne gelerek Offline bölümünü aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Google Drive

Google Drive

Dokümanları Kapatmadan Link Ekleyin

Bir doküman üzerinde çalışırken içerik linki eklemek için arama motorunda araştırma yapmak yerine aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Link eklemek istediğiniz kelimeyi seçerek sağ tıklayıp Link seçeneğini seçin. Menüden adres bölümüne linki yapıştırın. Böylelikle Google sizin yerinize bir arama gerçekleştirecektir.

Web Panosu Kullanımı

Çalışmalarınızı Google Drive üzerinden gerçekleştirirken, bilgisayarınızda yer alan ofis programlarındaki gibi içeriklerinizi panoya kopyalayabilirsiniz. Kopyaladığınız bu içeriklerinizi daha sonra istediğiniz cihaz ile görüntüleyebilirsiniz.

Yarattığınız belgeyi açarak yazının bir bölümünü seçin ve üst kısımdan Edit/Düzenle seçeneklerine tıklayın. Karşınıza gelecek olan menüden Web Panosu/Web Clipboard seçeneğine tıklayarak Panoya Kopyala/Copy To Web Clipboard seçeneğini işaretleyin.

Dosyalarınızı Web Üzerinden Kullanıma Açın

Google Drive belirli izin atanmış olan kişiler tarafından görüntülenebilen dosyaları barındırmaktadır. Google Drive dosyalarınızın herkes tarafından görüntülenebilmesi için yayın özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Böylelikle dosyalarınız Web üzerinde yayınlanmış olacaktır.