İnsan doğarı karanlık ortamda uyumaya programlıdır. Bu doğa aydınlıkta da uyumayı zorlaştırıyor. Uyumaya programlanan beyin aydınlık ortamda sıkıtı yaşamanıza sebep olup, ruh halinizi de bozabiliyor. Aydınlık ortamda uyuyanlarda depresyon yaşanma durumu daha sık görülebilir. Karanlıkta uyumanın birçok faydası bulunmasına karşın gece karanlıkta uyumaktan çekinenler ya da gece uyandığında eşyalara çarpıp düşebilirim hissi taşıyanlar ise genellikle gece lambası kullanıyorlar. Gece lambası kullanımı yeni bebeği olanlarda da sıklıkla görülüyor.

gece lamabası

gece lamabası

Gece Lambasını Seçerken Rengine Dikkat!

Gece lambasını seçerken öncelikle en az ışık vereni seçmeniz en yararlı olanıdır. Uzmanların hayvanlar üzerinde yaptığı deneyler sonucu açıklamalarında ise gece lambası tercihinde en zararsız olan rengin kırmızı olduğudur. Kırmızı daha az etki yaratırken en kaçınılması gereken renk ise mavidir. Mavi rengin ardından zararlı olan renk ise beyazdır.

lamba

lamba

Farklı renklere farklı sinyaller veren ipRGC hücreleri en çok mavi renge duyarlı olduğu saptandı. Bunun yanında kırmızı ışık ise en az duyarlı olduğumuzdur. Hücreler tarafından daha uzun dalga boyu ile en az saçılan kırmızı renktir.