Gebelik her zaman düzenli bir şekilde ilerlemeyebilir. Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar her ne kadar önemli bir sorun teşkil etmese de ilerleyen aylarda bebek ve anneye zarar verebilir. O yüzden bunun gibi vakalarda hemen doktora başvurarak gereken tedaviyi olmalısınız.

gebelikte ara kanama

Gebeliğin yarısında meydana gelen kanamaların ise bazı sebepleri vardır. İmplantasyon kanaması denen kanama her 20 30 kadının gebelikte yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bu kanama başta her anne adayını korkutsa da doktorun söyleyeceği öneriler anneyi yatıştıracaktır çünkü implantasyon kanaması üstünü görme olarak da isimlendirilir. Bu kanama adeta adet kanamasının yoğunlunda görülür ve döllenmeden sonra 6-12 arasında gerçekleşebilir.

Bunların dışında annenin idrar yollarındaki bir enfeksiyon da ara kanamalara neden olabilir. Bu nedenle idrar yollarına özellikle gebelikte oldukça önem verilmeli ve hijyeni için dikkat edilmelidir. Gebelikte cinsel ilişki sonrası bazı kadınlarda kanama görülür. Bu tamamıyla annenin rahim ağzı darlığından ileri gelebilir. Bu nedenle doktorunuza danışana denk cinselliğe bir süre ara vermelisiniz.

 İmplantasyon kanaması

Gebelikteki Kanamaların Sebepleri

Gebelikte kanamalara sebebiyet veren bir diğer durum ise düşüktür. Anne adayı kanamayla karşı karşıya ise düşük yaşadığının bir işareti olabilir. O nedenle her zamanda dediğimiz gibi ilk yapacağı iş vakit kaybetmeden doktora başvurmaktır.

Geciktirilen rahatsızlıklar bebeğin ölümlerine kadar gidebilir. Bunun bilince olmalı ve her zaman ona göre hareket etmeliyiz.
Düşükte sadece kanama olmaz. Eğer kanamayla beraber cenine ait dokuda rahminizden geliyorsa ve karın ağrısı da beraberinde sizi rahatsız ediyorsa düşük yaşadığınızın belirtileridir.

Dış gebelikte kanamalara sebebiyet veren bir durumdur. Bunun dışında mol gebelikler, Bebeğin eşinin ayrılması durumu, Bebeğin eşinin önde oluşu, erken doğumlarda gebelikte ara kanamalara neden olabilir.

 

Tags: ,