Gebelikte anne adayları tarafından en çok merak edilenlerden biri olan yüzme, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için çok faydalıdır. Doktorun önermesi üzerine diğer egzersizler gibi yapılan yüzme anne adayını hem sırt hem de bel ağrılarını ortadan kaldırır ve daha rahat bir gebelik geçirmesine yardımcı olur.

Gebelikte Yüzmek

Gebeliğin ilk aylarında yüzmeye başlamak anne adayının bulantı ve kusma şikâyetlerini de azaltmaktadır. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutulmadan yüzmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Dalma, su kayağı ve sauna gibi aktivitelerden de kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra gebelikte kramp girme riski daha yüksek olduğu için insanların çok olduğu yerlerde gözetim altında denize girilmelidir.

Gebelikte Yüzme Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Anne ve bebek sağlığı için en yararlı aktivitelerden biri olan yüzme anneyi rahatlatarak bir yandan da doğuma hazırlamaktadır. Suda doğum yönteminin de günümüzde sıklıkla tercih edilmesi suyun acıyı azaltıcı etkisinin olmasındandır. Tabi her ne olursa olsun anne ve bebek sağlığını tehdit edecek bir durum meydana geldiğinde derhal bu aktivitede sonlandırılmalıdır. Düşük tehlikesinin yüksek olduğu ve kanama geçirilmesi durumunda yüzme çok sağlıklı değildir.

 

 

 

 

Tags: ,