Dünyanın en sağlıklı ve en uzun yaşayan ırkı olarak bilinen Japonlar, sağlıklı olmalarının nedenini deniz ürünlerini yemeye ve ağır bir yemek kültürüne sahip olmamaya bağlıyorlar. Japon yemeği denilince akla ilk gelen sushi, tüm dünyada adını duyurmuş bir yemektir. Çiğ balığın ve pirincin çeşitli yöntemlerle marine edilmesiyle hazırlanan bir yemek olan sushi ilk tadıldığında kişiye farklı duygular hissettirse de birkaç deneme sonrasında damakta lezzetli bir tat bıraktığı üstü örtülemez bir gerçektir. Peki, sağlıklarını sushiye borçlu olan Japonlar gibi anne adayları da bu besini rahatlıkla tüketebilir mi? Gebelikte sushi zararlı mıdır?

Gebelikte Sushi

Sushinin Bebeğe Etkileri

Her ne kadar normal insanlar için sushi tüketimi sağlık açısından bir sorun işgal etmese de gebelik döneminin en hassas dönemlerden biri olduğu unutmamalıdır. Genel itibari ile çiğ balıktan meydana getirilen sushi anne adayının bünyesine parazitlerin yerleşmesine neden olur ve bu parazitler yüzünden bebeğin yeterli besin alması engellenir. Yeterli besin alamayan bebeğin gelişiminde duraksamalar meydana gelir.

Sushi tüketiminde ortaya çıkan bir diğer sorun ise balıkla birlikte ağır olan civa metalinin fazla bir şekilde alınmasıdır. Civanın bebeğin beyninde hasar oluşturma riski ise çok fazladır. Fakat bu durumun meydana gelmesi için aşırı bir balık tüketiminin olması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından gebelikte sushi pek önerilen bir besin değildir. Sağlık açısından pişirilmiş balıkların yenmesi daha faydalıdır.

 

 

Tags: ,