Anne adayları gebeliğin başlamasında belli süre sonra midelerinin yanmasından yakınırlar. Çoğu aday sadece bu sorunun kendinde olduğunu düşünür oysa ki bu birçok anne adayında yaşanan gebeliğin verdiği normal bir durumdur.

Peki niçin mide yanması gerçekleşir?

Bu yazıyı okuyanlar bu sorunun yanıtını almak için bekliyor olabilirler. O zaman bizlerde bu sorunun neden ileri geldiğini sizlere açıklayalım: Evet öncelikle hepimiz gebeliğin dikkat gerektiren ve bazı sorunlarla karşı karşıya kalabileceğimiz bir süreç olduğunu biliyoruz. Gebelikte yaşanan bir durum ise annelik hormonların daha fazla salgılanmasıdır.

Gebelikte Mide Yanması

Annelik hormonlarının en önemlisi ise progesteron hormonudur. Bu hormon gebelik döneminde anneye daha birçok sorun yaşattığı gibi mide yanmasına da neden olur. Anne göğüs kemiğinin altından genize doğru olan bir yakıcı yanma ile sorununu fark eder. Bu mide yanmasına “Asit Reflüsü” de denir.

Bu mide yanması bazen kısa dönem yaşanıp atlatıldığı gibi bazen de gebelik döneminin sonuna kadar anneye rahatsızlık verebilir. Bu progesteron hormonu rahimdeki düz kasları gevşettiği gibi mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığın gevşemesine ve midenin yanmasına neden olur. Peki anne bu sorunuyla nasıl baş etmelidir? öncelikle mide yanmasına yardım edecek olan gıdalardan uzak durmalıdır. Suyu hayatından çıkarmamalıdır. Yemek öğünlerini arttırarak az yemek yemeye çalışmalıdır. Uyku düzenine dikkat etmelidir.

Gebelikte Asit Reflüsü

Mide Yanmasına Zemin Hazırlayan Gıdalar

Öncelikle hangi gıdalar mide yanmasına neden olur? bunu bulmaya çalışalım. Kola, kahve, çay gibi asitli ve kafein içeren içecekler içilmemeli, cips, çikolata, çerez tarzındaki abur cuburlar yenmemelidir. Aşırı yağlı kızartmalar, mangalda pişmiş etler gebelik döneminde tüketilmemelidir.

Bir oturuşta tıka basa yenmemeli ara öğünlerle öğünler arttırılmalıdır. Su miktarı günde 8-10 bardaktan daha fazla olmalıdır. Ayrıca mide yanmasında düzelme olmuyorsa doktorunuz önerisinde antiasitler kullanılmadır.

 

Etiketler: ,