Kadınların en hassas dönemlerinden biri olan gebelikte anne adaylarının hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için dikkat etmesi gereken pek çok unsur vardır. Gebeliğin özen gösterilmesi gereken en önemli zamanları ilk ay ve son aydır. Anne adayları hamililiklerini öğrendikleri ilk ayda kesinlikle ağır taşımamalı ve vücut bu değişime alışana kadar yalnız gezmemelidirler.

gebelikte dikkat edilecekler

Gebelikte Alkol Kullanımına Dikkat!

Hamilelikten önce yoğun şekilde hayatında alkole yer veren anne adayları bu alışkanlıklarını bu hassas dönemde kesinlikle yok etmelidirler. Normal bir bayana bile çok fazla zararı olan alkolün bebeğe olan zararları saymakla bitmez. Gebelik döneminde annenin kan akışı ile bebeğinkinin aynı olduğu unutulmamalı ve zararlı alışkanlıklar bir süreliğine de olsa kenara bırakılmalıdır.

Zararlı alışkanlıkların yanı sıra anne adayları temizlik konusunda da dikkatli olmalıdır. Aksi taktirde herhangi bir enfeksiyon durumunda normal halinden daha çok etkilenmeleri muhtemel durumlar arasındadır. Enfeksiyon riskinin belirtileri olan kusma, bulantı ve ateş gibi durumlar ortaya çıktığı anda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

 

Etiketler: ,