Gebelik ile birlikte fiziksel ve zihinsel olarak pek çok değişime uğrayan anne adaylarının nadir olarak şikâyet ettikleri konulardan biri bel fıtığıdır. Bel ağrıları hemen hemen her anne adayında karşılaşılan sorunlardan biri olsa da bel fıtığı normal olmayan durumlarda meydana gelen sorunlardandır. Gebelikte zaman geçtikte özellikle de 5. Aydan sonra meydana gelen karın ağrıları bebeğin iyiden iyiye büyüdüğünün ve yerleştiğinin habercisidir.

Gebelikte Bel Fıtığı

Vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ile annenin adayının omurgasının şekli de bu doğrultuda değişir. Bu sebeplerden dolayı ortaya çıkan bel fıtığını anne adayının bazı hareketlerinde azalırken bazı durumlarda da artış göstermektedir. Gebelikte meydana gelen bel fıtığının araştırmalar sonucunda doğum sonrasında hafiflediği gözlenmiştir.

Gebelikte Bel Fıtığı Tedavisi

Anne adayının gebeliğini korkulu bir rüyaya çeviren bel fıtığı, hamilelik sırasında belirli yollar ile tedavi edilebilmektedir. Çok fazla ağrı ve şikâyeti bulunmayan annelerde ilaç ve egzersiz yolu ile bu durum hafifletilirken aşırı şekilde ortaya çıkan ağrılar karşısında da ameliyat yapılmaktadır. Ameliyatın gidişatına göre genel anestezi veya spinal anestezi de uygulanabilmektedir.

 

Etiketler: ,