Gebelik dönemi beslenmenin en öncelikli geldiği bir dönemdir. Bu dönemde her gıda bebeğin gelişimine uygun ve sağlıklı gıdalar olmalıdır. Bu gıdalar arasında da en önemli ve gerekli gıda süt gelmektedir. Süt sadece gebelik döneminde değil insanın çocukluğundan beri tüketmesi gereken bir gıdadır. Gebelik döneminde kalsiyum eksikliği oldukça önemli bir sorun teşkil eder.

Süt

Süt gebeliğin ilk başlarından itibaren hem doktor hem de gebe olan kadının çevresindeki diğer insanlar tarafından önerilir. Oldukça zorunlu olan bu besini gebelikte kadınlar mide bulantısından dolayı içemezler. O yüzden içebileceğiniz şekilde içerisine bal veya muz ekleyebilirsiniz. Böylece tadı farklı olacağından dolayı belki bir nebze içilecek bir hale gelebilir. Süt hem annenin hem de bebeğin kalsiyum gelişiminde birinci öncül gıdadır. Kalsiyum ve protein açısından oldukça etkili olan bu gıda içilemediği durumda yerine peynir veya yoğurt da yenilebilir.

Gebeliğin Önemli Gıda Takviyesi Süt

Eğer ki tüm alternatiflere rağmen hala süt içemiyorsanız daha başka çözüm yollar aramalısınız. Örneğin: Bir kase yoğurt, bebekler ve küçük çocuklar için hazırlanmış bir yiyimlik yoğurt paketlerindeki yoğurtlardan alıp tüketebilirsiniz. Yoğurtta yiyemiyorsanız, 2 tane karper peyniri, 2 kibrit kutusu kadar peyniri özellikle kaşar peynirini, bir adet dondurmayı veya 1 porsiyon brokoliyi tüketebilirsiniz.

Süt ve süt ürünlerini tüketirken light olanlarını tüketirseniz böylece kilo alımınızı da dengelemeyi başarmış olacaksınız. Diğer bir durum ise yağı alınmış süt ve süt ürünlerinin kalsiyum oranı her zaman yağlı olanlara rağmen fazladır.

 

Etiketler: ,