Firmanın profesyonel görünümü açısından çalışanlarının giyimi çok önemlidir. Özellikle garsonluk görevi üstlenen kişiler belirli bir düzen içinde giyinmeli. Konuklar garsonları mekanda bulunan diğer kişilerden ayırt edebilmelidir. Bu da ancak, tek tip ve göreve göre uygun olan kıyafetle seçimiyle mümkün olur. Restoran, bar, cafe ya da club gibi mekanlar, çalışan garsonlarıyla bir bütün olmalıdır. Garson kıyafetleri mekan türüne ve mevsime göre seçilir. Garson kıyafetlerinde genellikle bay ve bayan ayırımı büyük farklılıklar göstermez.

Garson Kıyafetleri

Gömlek: Gömlekler garson kıyafetlerinin vazgeçilmez giysisidir. Genellikle garson kıyafetlerinin kombineleri beyaz gömlek üzerine yapılmaktadır. Klasikleşen bu tarz yelek ya da önlükleri renklendirerek modernleştirilmiştir.

Yelek: Gömleklerin üzerinde kullanılır. Uzun ya da kısa olarak kullanılabilir. Garson kıyafet takımlarının en renkli parçalarıdır. Düz renkleri hareketlendirmek için desenler ve farklı renklerle tasarlanır. Müessesenin tarzına göre renk ya da desenler kullanılabilir.

Pantolon ya da Etek: Garson kıyafetlerinin en kullanışlı parçası pantolonlardır. Bayan garsonlarda etek de tercih edilebilir.

Önlük: Garsonların kullandığı önlükler genellikle belde bağlanan modellerdi. Bu tarz hala kullanılıyor fakat şimdilerin en modern garson kıyafeti bütün halde tasarlanan yelekler.

Aksesuarlar: Garson kıyafetleri çeşitli aksesuarlarla tamamlanmaktadır. Kravat, papyon, yaka kartı, peçete gibi detaylar garson kıyafetlerinin eksik yönlerini tamamlıyor.

Garsonların mekana uygun şıklıkta kıyafetler giymesi, bakımlı ve temiz olması mekan kalitesinin de bir göstergesidir. Ciddiyet ve disiplini sembolize eden bu yaklaşım misafirler üzerinde müesseseye karşı saygı uyandırır.