Stand Türü: özel stand, uzay sistemli stant, modüler stant, cam vitrinli stant ve hazır plastik stant olarak tasarlanabilen fuar stantları tanımı yapılacak olan ürünün özelliklerine göre tercih edilir. Bazı ürünler sadece vitrin sunumu olarak tanıtılabilirken bazıları için de tesisatlı özel kurulumlar gerekmektedir. Türe göre yapılan stand tasarımlarının fiyatları farklıdır.

Kullanılan Malzeme: stant tasarımı yapılırken birçok malzeme kullanılabilir. Stantların yapımında plastik, metal, demir, alçıpan, sunta lam, cam, alüminyum ve ahşap gibi birçok alternatif tercih edilebilir. Firmanın talebi doğrultusunda, tanıma ve stand türüne uygun olan malzemelerle stant tasarımı yapılır. Standın yapı özellikleri, stant tasarım fiyatlarını belirlemede önemlidir.

Boyut ve Raf Sayısı: stant üretiminde kullanılan malzemeler genellikle standart ebatlardadır. Hazır stand tasarımları da standart ebatlar kullanılır ancak farklı talep ve tasarımlar için boyutlar değişebilir ve raf sayıları ihtiyaç oranında arttırılabilir. Boyutlar ve raf sayısı, stant tasarım fiyatlarını da etkiler.

Görsel Dökümanlar: stant tasarımı yapılırken, ürün ya da hizmet tanıtımını daha dikkat çekici bir hale getirmek için resim, metin, logo, fotoğraf ve dijital baskı gibi görsel dökümanlar kullanılır. Özen isteyen bu çalışmaların her biri düşünülerek stand tasarım maliyeti hesaplanır.

Grafik Tasarım: stand tasarımlarının görsel ve reklam yüzü için en ideal çalışma grafik tasarımdır. Firmaya ve verdiği hizmete dikkat çeken, kolay akılda kalan ve görsel bir anlatım sağlayan sunum özelliği taşır. Tanıtım daha profesyonel görünür ve ilgi toplar. Grafik tasarım, stant tasarım fiyatlarının belirlenmesinde önemlidir.