Daha çok genetik faktörlerle ilgili olan fobik kaygılarımızın çoğu zaman öteleyerek başa çıkmaya çalıştığımız ve karşı karşıya kalmaktan kaçındığımız durumlar. Bu durumlarla başetmek zor. Peki, bu durumlarla başa çıkabilmek için ilk olarak ne yapmalıyız?

Fobik Kaygı

İlk olarak fobimizle yüzleşmemiz gerekecek. Fobilerimizle yüzleşmek en çok ta öğrenilmiş fobilerimizle yüzleşmek konusunda bize yardımcı olabilir. Doğrudan doğruya rahatsızlık veren bir durumla karşılaşmak ilk etapta bizim için çok zor olacağından işe bu fobimizi hayal ederek (imajinasyonla) başlamamız daha yerinde olur. Bu durumun ne kadar zorlu bir süreç olduğunu bilmek zor değil. Ancak başa çıkabilmek için öncelikle fobimizin olduğu nesneyle ilgili olan diğer nesnelerden başlamalı ve yavaş yavaş ta olsa asıl fobimiz olan nesneyle yüz yüze gelmekten kaçınmamalıyız. Bu şekilde davranmak özgüvenimizi yeniden kazanmamıza ve cesaretimizin yerine gelmesine yardımcı olabilir.

Hayal etmeden sonra yaşayacağımız süreç eminim ki daha çok zorlanacağız. Ama uzun süren fobik durumlardan kurtulmaya değmez mi? Bu süreçte fobimizin asıl kaynağıyla yüzleşmek var. Ancak bu zorlu süreci de başardığımızda artık tamamen fobilerimizden kurtulduğumuzu varsayabiliriz.

 

Etiketler: , ,