Feng Shui, ev ve ofislerdeki enerji akışını dengeleyen felsefelerden biridir. Bu enerji akışları, evdeki eşyaların yerleşimi, aydınlatma ve renklerle sağlanırken aynı zamanda belli başlı Feng Shui objeleriyle de desteklenir. Bu objeler sayesinde, ortama daha çok pozitif enerji yayılması sağlanır. Yani ying yang dengesinin sağlanabilmesi ve eksik enerjinin tamamlanabilmesi için bu objelerin kullanılması, eksik olan dengeyi sağlar.

dekorasyon

dekorasyon

Fenk Shui Objeleri Nelerdir?

Feng Shui felsefesine göre dengeyi sağlayan en önemli objelerden biri kristallerdir. Evdeki negatif enerjiyi uzaklaştırıp, pozitif enerjiyi çekmeye yarayan kristaller özellikle evin güney tarafında kullanılmalıdır. Ayrıca eve güneş ışığını çekmek ve aydınlık bir ortam oluşmasını sağlamak için pencerenin dış kısımlarına da asılabilir.

En çok kullanılan bir diğer eşya da su objeleridir. Bunlar en çok akvaryumlar, süs havuzları ve fıskiyelerdir. Kendine ait bahçesi olmayanlar, evlerine boyutu fark etmeksizin akvaryum alabilirler.  Feng Shui felsefesine göre su; para ve zenginlik anlamına gelir. En çok evin kuzey ve güneydoğu bölgesinde etkili olurlar. Fakat yatak odasında kullanılmaması gerekir.

oturma odası

oturma odası

Rüzgâr çanları ise, hem dekorasyon amaçlıdır hem de Feng Shui felsefesine göre oldukça faydalı bir objedir. Özellikle uzun koridorlu evlerde kapı girişine yakın yerde kullanılmalıdır. Rüzgâr çanı, kötü enerjiyi dağıtır ve bunu yapabilmesi için malzemesinin metalden olması gerekir.