Farinks iltihabı ile meydana gelen farenjit rahatsızlığı, akut ve kronik olarak ilerleyebilen, virüs ve bakterilerin yol açtığı solunum yolu rahatsızlıklarından birisidir. Genel olarak, hastalıkların büyük bir çoğunluğu viral sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Ağız ve burun boşluğunun arka bölgelerinde yutak ve geniz olarak adlandırılan bölgedeki farinks çoğunlukla kış mevsiminde virüslere ve mikroplara açık ve savunmasız bir hale gelir.

Farenjit Belirtileri Nelerdir?

Farenjit Belirtileri Nelerdir?

Kronik hale gelmiş olan farenjit rahatsızlığı çok fazla şikayete sebep olmaz ve yavaş seyirli ilerler. Akut farenjit ise hastalığın yeni meydana geldiği şiddetli ilerlediği bir döneme yol açar.

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Farenjit hastalığının tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılır. Virüslere karşı antibiyotik ilaçların etkisi olmayabilir. Fakat bakterilerin yok edilmesi ve hastalığın yok edilmesini hızlandırmak amaçlı olarak antibiyotik ilaçlara ihtiyaç duyulur.

Antibiyotik ilaçlar dışında doktorunuzun muayene ve koymuş olduğu teşhisine göre öksürük, alerji ve geniz akıntıları için ek ilaçlar kullanılabilir.

Kendi yöntemleriniz ile sadece tuzlu su ile hazırlayabileceğiniz gargaralar ise farenjitin belirtilerinin azalması ve boğazınızın rahatlayabilmesi için kullanabileceğiniz bir ek tedavi yöntemidir.